V ZNAMENÍ SLNEČNÝCH ZNAKOV

Koncotýždňovka „vedomeckej univerzity“ so zameraním na svargy a štyri živly.

KRUPINSKÝ PRELET VEKMI

Ranné budenie účastníkov s husľami pri dverách, cvičenie prvkov divotanca a 4 živlov, naťahovanie plátna a maľovanie svárg na obrazy, večerná divotancovačka a u niektorých aj maľovanie na telo.. V nedeľu poobede za odmenu do pivnice. To je len skrátený popis uplynulého vedomeckého sústredenia v Krupine.

Koncotýždňovka začala v piatok Žiarislavovou prednáškou s piesňami. A celý večer sa točil okolo vyladenia duše. Žiarislav svojím pútavým kruhovým rozprávaním pomenoval vedomecké spôsoby vyrovnania, vyladenia svojej duše, vysvetlil čo koreňoslovne znamená šťastie („sčastie“), rozdiel medzi myslením a uvažovaním, povedal aj ako je to s nezávislosťou a závislosťou na dobrých veciach a veľa iného. Na tejto prednáške s piesňami boli okrem účastníkov sústredenia výnimočne aj poslucháči z Krupiny a okolitého kraja.

Druhý deň začal o niečo skôr, než bolo plánované, tým, že Žiarislav spolu so synom Rodanom obišli popred izby chodbu hotela a budili ich, pred dverami, jemnou hrou na husle a koncovku.

Ranné cvičenia začali prvkami divotancov a cvičením štyroch živlov. Po raňajkách nasledovali hovory o slnečných znakoch, o vedomectve ako životnej ceste a o Žiarislavovom učení štyroch živlov. Počas hovorov si každý skúsil kresliť kruh a slnečný znak nielen na papier, ale aj do vzduchu – pohybom tela. Naučili sme sa kresliť kruh a presne rozmerať lupene svargy v kruhu bez použitia kružidla a pravítka.

Vybrali sme si veľkosť napínacieho rámu a niektorý sme si vyskúšali plátno napnúť. Väčšina ľudí maľovala akrylovými farbami. Podaktorý maľovali takto prvý krát, no aj napriek tomu vznikali až neuveriteľne krásne obrazy. Aj Rodan si namaľoval svargu, štvorfarebnú (žltá, zelená, modrá, červená) podľa štyroch živlov, ako učí jeho tato. Každý účastník si  domov odviezol prinajmenšom jeden obraz.

Po zotmení sme začali s premietaním vzorov, predmetov, výzdob a znakov nájdených v našej oblasti strednej Európy. Počas premietania archeologických nálezov a rekonštrukcií, od praveku, cez bukovohorskú až po slovanskú vrstvu, prevažne z územia Slovenska a Moravy, si mali možnosť účastníci premyslieť, čo si nechajú nakresliť na telo, čo aj niektorí využili. Či už nejaký dávny vzor, alebo znak, alebo svoju tvorbu. Po prvom kole divotancovačky sa do maľovania na telo najprv pustila Veronika, ktorá má s tým bohaté skúsenosti. Netrvalo dlho a začali sa ľudia maľovať navzájom. Petrovi pomaľovali nielen tvár, krk a ruky ale aj košeľu. Vidimirovi ušil Žiarislav na mieru aj košeľu s jedným rukávom aby ho následné pomaľoval. A to doslova: tento výtvarný prvok z namiešaných prírodných hliniek vychádzal z predlaktia cez krk tvár a končil pri nabok zviazanom vrkoči. Veru som mal čo robiť, aby som to celé pred spaním zmyl.

Keď boli ľudia „vymaľovaný“ začalo sa druhé kolo divotancovačky a to vskutku divokej. Bubny doby duneli, píšťaly koncovky a husle s ústnou harmonikou a spevmi dotvárali zvláštne naladenie, tep piesní sa postupne zrýchľoval až do vyvrcholenia aby sa následne upokojil a opäť vyvrcholil. Kruh pomaľovaných tancujúcich a spievajúcich ľudí vyzeral pôsobivo, nálada bola silná v tom najlepšom slova zmysle. Príjemne unavený sme ešte chvíľu porozprávali a šli spať.

Ráno opäť budíček tento krát overená zostava Rodan a Žiarislav a dvojhra husle – koncovka. Po ranných cvičeniach 4 živlov a prvkov slovenských divotancov sme si dokončovali maľby a nasledovali hovory o 4 živloch v spoločnosti, aj polhodinová upútavka o 4 živloch vo vzťahoch a osobnom živote, čo bude náplň budúcej, košickej koncotýždňovky. Rodan sa už od začiatku tešil na pivnicu – podzemné priestory pod hotelom. Po obede sa mu jeho sen splnil. Majiteľka Mária nás spolu s manželom zaviedli do podzemia. Sieť chodieb vyhĺbených do usadenej sopečnej skaly. Nikto presne nevie, prečo vznikli a aké tajomstvá ukrývajú steny podzemných chodieb pod mestom, kde upaľovali posledné „čarodejnice“. Mária má milý zvyk – zavedie ľudí dole a vyzve ich aby niečo zaspievali, počas spevu však zhasne. Tak aj teraz nastala úplná tma a zaznela slová piesne: ..nech sa stratí hmla čo zraky múti… na čo Mária rozsvietila, no rýchlo sme ju prehovorili, aby opäť zhasla. Najväčší zážitok mal z toho Rodan, ktorý tam z úžasom chodil a na všetko sa vypytoval, na vetráky v stene, kam vedú chodby a vošiel aj do akejsi malej chodby, do ktorej už nik nechcel ísť.

Potom – spoločné fotenie, balenie a lúčenie.

Osobne mám veľmi dobrý pocit z ľudí, ktorí boli na tejto koncotýždňovke. Z rôznych miest, povolaní, no počas celej doby sa riešilo a rozprávalo prevažne k téme: vedomectvo, štyri živly, slnečné znamenia a cvičenia. Ľudia prejavovali  živý záujem o dianie. Veľmi pekné bolo kreslenie kolovratu do vzduchu – teda pohybom rúk a tela. Pôsobivé bolo tiež Veronikine pohybové stvárnenie štyroch živlov.

Poučné bolo pre mňa veľmi jednoduché vymeranie a zakreslenie kruhu a „lupeňov“ v ňom, na plátno, bez použitia kružidla a pravítka, len pomocou kúska papierika alebo šnúrky. To sa mi hodí nielen pri maľovaní, ale aj pri vymeriavaní iných vecí, napríklad drúkov na stavbu.

Jednoznačne najsilnejší zážitok som mal počas sobotňajšej večernej divotancovačky – bubnovanie, spevy, pomaľovaný ľudia, spln mesiaca a naozaj silná živa…

Chvála všetkým zúčastneným, všetkým divom aj vedúcemu sústredenia za čarovnú dobu…

Živa!!! Vidimir

snímky: Žiarislav a Vidimír

—————————–

Ďalšie ohlasy:

Zdravíme bytosti, ďakujeme za nádherne strávený čas. Bolo to zaujímavé, pútavé, srdečné a neviem ešte aké všelijaké 🙂 !!! Dalo nám to veľa a chceme naďalej pokračovať vo vedomeckom vzdelávaní. Ešte raz vďaka a chvála za všetko!!! Tešíme sa a pozdravujeme! Marek a Lucia 🙂

————————————-

Milovaná Rodina! V prvom rada vnímam veľmi dobré načasovanie stretnutia, keď sila vesmírnych telies je v rozložení podpory týchto krásnych nových podnetov, ktoré sme ako stavebné kamene mohli naukladať na pevné základy predošlej práce, či už osobnej alebo nadosobnej. Zimný čas a mrazivé noci plné mesačného svitu dodávajú potrebný pokoj a priestor na spracovávanie a rozvíjanie nového spôsobu nahliadania na skutočnosť. Nádherné prepojenie času a večnosti. Veľmi som si užívala hĺbku a zároveň uvoľnenosť a slobodu v zázemí, o akom som vždy snívala. Chvála za to.

Teším sa na ďalšie rozvíjanie spoločnej hudbičky. Bubny doby mi učarovali a rada by som sa naučila viac o práci s nimi. Tiež ma zaujíma tvorenie odevov, keď na jemnohmotnej úrovni vnímam rozdiely rôzneho druhu oblečenia. Túžim tiež po práci so zemou ako našou obživou a prírodnom živote ako takom. Niekto tvrdí, že je to ťažké. Ja to cítim presne naopak. Vyjadrujem podporu a plnú dôveru vo vedenie a teším sa na ďalšiu spoluprácu. S láskou Zuzka Kvetana

———————————

Podujatie sa mi veľmi páčilo, po všetkých stránkach. Budíček bol úžasný. Zaujali ma aj cvičenia, aj tance a aj rozpravy o štyroch živloch a rád by som to rozvíjal aj nabudúce. Prajem pekný deň s pozdravom Marek.

———————————–

Koncotýždňovka bola úžasná. Len ten čas by bolo treba v týchto chvíľach spomaliť. Naozaj to bolo veľmi zaujímavé, že som zažil zatiaľ tú najlepšiu divotancovačku v hoteli. Ale tam to tak pasovalo, že sa už teraz ani nedivím lebo to boli naozaj divy. Dnes pracujem z domu a obraz mám pred sebou. Krása. Chálička radostná! Róbert Borivid Jurkovec

—————————

Hoja aj my pozdravujeme. Za seba môžem povedať, že som si to užil, za čo ďakujem, nakoľko sme mali doma ťažké obdobie, ale už sa to dolaďuje :-),aspoň u mňa. Najviac zaujali rozhovory a cvičenia ,tak isto tance „sobota večer bola naozaj čarodejná… Krásne slnečné dni aj vám, ďakujem Travič

—————————————–

Za mňa môžem povedať, že som veľmi rada, že som sa zúčastnila. Páčili sa mi spoločné ranné cvičenia a rozjímania. Maľovanie milujem, takže to bol palec hore už pred začiatkom sústredenia, to som vedela, že si užijem (a bolo super, ze ŽS povedal, aby sme sa pri maľovaní svárg nerozprávali). Veľmi som si pri tom oddýchla, stíšila sa a „vstredila“.

Veľmi ma prekvapilo ako ma zaujal bubon, hoci od malička si myslím (a aj teraz vlastne), že neviem vôbec udržať rytmus , ale búchala som, búchala, lebo som mu jednoducho nevedela odolať. Ale nikto ma od neho neodhováral, práve naopak – Kvetana aj Travič ma povzbudzovali, tak som pri ňom jednoducho bola. Možno by som skúsila mu porozumieť viac v budúcnosti na nejakom ďalšom sústredení a povenovať sa mu trošku. Rada by som verila tomu, že sa to dá naučiť. Netuším…

Ale najviac ma teší, že mi Rodan daroval obrázok. To je také kúzelné ako deti vedia hneď (bez dlhého rozmýšľania) nakresliť všetko, totálne zjednodušené, ale pritom dokonale výstižné – nie je pochýb o tom, čo to na tom obrázku je. Ja som mu za to dala svoju svargu. A ešte bolo veľmi milé a aj trošku tajomné ako sa spievalo v tmavej pivnici. Chvála za všetko.

PS1: A chvála aj za ten tip na Rasťa z TV – v živote sme nešli s kamarátkou s lepším šoférom. Vážne. Veľmi milý chalan, šiel s nami ako s porcelánovými bábikami. Vraví sa, že podľa šoférovania spoznáš charakter človeka – asi na tom niečo bude…

PS2: Ak mi do toho nič nepríde veľmi rada prídem aj v apríli, keď to bude u nás, v KE – ak by potreboval  ŽS s niečím predtým (alebo počas sústredenia) pomôcť, nech mi dá vedieť.

PS3: Jediné čo ma trošku mrzelo bolo to, že vonku svietilo slniečko a my sme boli vnútri. Ja pracujem cez týždeň v kancelárii a víkend je pre mňa jediný čas, keď môžem byť na vzduchu. Ale 2 veci sa naraz robiť nedajú 🙂 Niečo za niečo. Možno sa to raz zmení a budem sa živiť inak a vzduchu a slniečka si užijem bezohľadu na deň v týždni. Všetko dobré prajem, S pozdravom, Lenka

———————————-

Na vaše podujatia som sa chystal už veľmi dlho, ale až teraz práve dozrela doba a prišiel som. Moje očakávania sa splnili, ba ešte viac. Človek už dávnejšie túži kráčať po vedomeckej ceste. Tu sa mi pootvorila brána všehomíra. Začali do seba zapadať veci jasné i nejasné. Krása. Vedomecké učenie je dobrá vec a určite v nej treba pokračovať. Už teraz sa teším na ďalšie stretnutia. Stretol som aj veľa krásnych bytostí, bez ktorých by to celé nešlo. No najväčšia vďaka patrí Žiarislavovi. Veľký človek vedomý, chvála mu za všetko. Rastislav z Trebišova (učiteľ)

 

Pozn. Marcové vzdelávanie Vedomeckej univerzity bude na Zhromaždení gazdovskej obrody v Majcichove, aprílové však bude podobné, ako toto – s maľovaním, prvkami hudby a tancov, prednáškami, cvičeniami a premietaním so zameraním na strom života, v Košiciach.

 

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/znameni-slnecnych-znakov

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.