Výstava výtvarníčok Lesany a Zuny na Zimnom Slnovrate ´23

Na Slávnostiach Zimného slnovratu v Detve – Piešti (16.12. udalosť) budeme mať aj výtvarnú výstavu.

V minulosti ste videli na výročných sviatkoch výstavy obrazové, ako ukážky Igra stromku, Jany Vozárikovej, Ľudmily… – a aj mnohé výstavy užitého umenia, dnes v tomto pokračujeme. Kresby Lesany ste videli na niektorých vedomeckých časníkoch – prekreslené obrazy Plicku, ale aj maľované obrazy výjavov z jarných sviatkov, ako voľby kvetnej kráľovnej či fašiangového turoňa.

Z tej doby má človek dodnes vankúš so slnečnou kresbou a nápisom Slnkožiar, čo bol osobný dar z reťazca podobných úžitkových diel. Lesana sa neskôr sústredila na divadeľné bábky a šila a maľovala aj výpravu Fíhe. Neskôr prebývala v Austrálii. Pracuje na vzdelávacích a výtvarných sieťových stránkach pre deti. Dnes práve tvorí v Hriňovej , odkiaľ pochádza. A nosí svetre od Zuny.

Zuna je Lesanina mama a štrikuje nádherné svetre s umeleckými motívmi. Človek ju spoznal už v obdobie usadenia, vtedy bola vedúcou detskej škôlky v Detvianskej Hute, s deťmi cvičila 4 živly (na slnovrate sa ich môžu naučiť) a hrala v divadle.

Jej svetre budú vystavené na Zimnom Slnovrate. Takže na Zimnom Slnovrate v Detve Piešti predstavíme výstavou i rozhovorom Podpolianky Lesanu a Zunu Renčkovú.

Výtvarníčka Veronika Lesana Renčková s jej papgájom Kakadu, s ktorým spolu kreslia na videách.
Zuna, ktorá svojimi rukami tvorí prenádherné kúsky, viď nižšie
Šaty ktoré Zuna vyrobila pre Lesanu vo farbe mora
Sveter z rúk výtvarníčky Zuny
bábka z Lesaninej dielne
Lesanine ilustrácie z knihy Ľudové zvyky a tradície (vydaná v ALBI) budú na výstave na Slávnosti Zimného Slnovratu v Piešti.
Z rúk Zuny vzišlo mnoho krásnych kúskov, ako aj tento sveter.

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/vystava-vytvarnicok-lesany-a-zuny-na-zimnom-slnovrate-23

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.