Slnovrat 20 pri Krupine – lúka ako z rozprávky

Rodná cesta: V marci keď sa ťa po vypuknutí korona víru pýtali, kedy sa to v spoločnosti uvoľní, povedal si, že pred Letným Slnovratom. A to aj vo vysielači. Tiež stále odpovedáš, že Slnovrat bude. Bude ho možné navštíviť?

Žiarislav: Slnovrat bude, pokiaľ bude Zem a Slnko a slávenie Slnovratu bude, pokiaľ tu budeme my. Základom tohto obradu je vedomenie. Ak vedomenie vyslovíme, ak sme s tým javom v dobrom vzťahu, slávime. Keď slávime aj slovom, sme sloveni. Nie národnosťou, ale duchom. Keď vedomíme, sme vedomé bytosti. To nie je menej. Nemusíme sláviť, ak sme vedomí. Ale ak sme vedomí a aj zodpovední a spoločenskí, tak slávime. Povedáme vety, alebo piesne, vedomiac javy vesmírne. A uctiť si Zem, Slnko, našu cestu, obrazne i doslova – materskú – mliečnu dráhu, to je taký dobrozvyk. Mnohí hovoria o zlozvykoch. Áno, treba to chápať a vystríhať sa vecí nedobrých.  Hovorme my o dobrozvykoch. O čom hovoríme, to pestujeme.

Kde to bude?

V krásnom údolí. Človek to údolie objavil pred vyše rokom a aj hľadel na slnovrat tam. Vtedy nie, ale teraz áno nadišla dobrá chvíľa. Je to také údolie uprostred hôr, na štyri strany kopce, za hrebienkom potôčik, už sú tam aj studne vykopané. Je to pekné miesto v Krupinských vrchoch pre ľudí z celej krajiny i spoza kraja.

Pokračovanie článku TU

Zo Slnovratu r.19 – Jaro Pavliga

Viacej k Slávnosti Letného SLNOVRATU r. 20 TU

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/slnovrat-20-pri-krupine-luka-ako-z-rozpravky

1 komentár

    • Dana Krnáčová on 09.08.2020 at 05:48
    • Odpoveď

    Konečne sa človek mohol dotknúť srdcom toho klenotu, ktorý ste spolu vybrúsili v podobe dlho očakávaného CD. Ďakujem za podujatie Na medzi. Mám teda pekný zážitok a teším sa pri počúvaní. Je to iné, keď si v kľude vypočujem veci a viac vnímam význam slov v spojení s príjemnou hudbou. Pri pesničke Popolvár mi stiekli slzy po tvári a tak isto pri titulnej skladbe. Tieto texty majú pre mňa veľkú výpovednú hodnotu. Srdcovka sa pre mňa asi stane braček Mesiačik.
    Vďaka za dobre urobenú robotu všetkým , ktorí vložili živu do tohto počinu a prajem veľa, veľa, veľa…priaznivcov a spolutvorcov. Dana

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.