KONCOVKOU SA DÁ VYLEPŠIŤ HUDOBNÝ SLUCH AJ SPEV: Hranie bez stresu a falošných tónov

koncovka.gif

Koncovka je nástroj vyrobený v istej tónine, teda v stupnici, čo znamená, že na nej v podstate nedá zahrať falošne. Nehrať falošne síce neznamená, že je na nu ľahko hrať, ale pre začiatočníka je to nástroj bez vačšieho rizika. Koncovka vám zahrá v stupnici pri relatívne jednoduchej zmene sily dúchania. Nepotrebujete veľa technických znalostí. Koncovka nemá žiadne pozdĺžne dierky. Má zvukotvorný otvor – piskvor na vrchu a koncovú dierku na spodku – odtial jej meno koncovka. Zakrytím koncovej dierky sa hrajú poltóny. Okrem dúchania a zakrývania dierky, je na hru potrebná už len rytmika a istá kontrola sily fúkania – čím silnejší dych, tým vyžší tón.

Pri cvičení hry na koncovku sa hráčovi nevyhnutne vycibrí sluch a teda prirodzené tóny stupnice v ktorej hrá (lebo hrá spravidla len v tej jednej, v ktorej je koncovka vyrobená), sa mu, ľudovo povedané, vryjú do pamäte. Povedané inak, jazykom vedy – sluch sa naladí na vibrácie zvuku (tónov) hraného nástroja. V praxi, konkrétne na hudobných táboroch, sa nám potvrdilo, že hráči na koncovky sa výrazne zlepšili v speve, čo naznačuje, že sa im zlepšil hudobný sluch.

Dalo by sa povedať, že koncovka je pozoruhodný nástroj, nie však tým, že má v sebe zakódovanú stupnicu (veď niektoré iné nástroje majú tóny všetkých stupníc), ale tým, že má “odkodované” všetky iné, teda “nesprávne” tóny. Hráč sa nemusí zaujímať o hudobnú vedu a dokonca ani nemusí mať obzvlášť vyvinutý “hudobný sluch” (schopnosť rozoznať výšku vibrácií), a predsa môže na koncovku smelo hrať. Pre jeho okolie by bolo prospešné, aby mal nejaký ten rytmus, ak teda hrá na dosluch iným bytostiam, a to sa dá tiež nacvičiť.
.

V prípade, že sa hráč chce pripojiť k inému hudobníkovi, pomôže mu, ak si zistí v akej stupnici je koncovka ladená. Ak by koncovkár chcel hrať s kapelou (bez toho aby hrali všetky piesne v tej istej stupnici), bude potrebovať koncovky v rôznych ladieniach (podobne ako hráči na ústnu harmoniku). Najbežnejšie ladenia sú C, A, prípadne G.

Koncovka sa okrem hudby dá použiť aj na dýchacie cvičenia, ladenie mysle, ducha a tela. Ale o tom je celá veda… Volá sa Cesta koncovky.

Zornička

16.-18.9.2011 – víkendovka na výrobu koncoviek a fujár – podujatia

článok o Koncovke (PDF, časopis Diva, september 2000)

článok o Fujare (PDF, časopis Diva, september 2000)

iné od pisateľky:

22.8.2011 Vo vedomeckom stredisku sa tvorilo, majstrovalo, dojilo, hlivelo, spievalo aj tancovalo

ODDYCHOVÝ TÁBOR VO VIACERÝCH ROVINÁCH

malovanie.jpg

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-zor-koncovka-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.