VATRA 13 – obrazová správa

logo_vatra13.jpg

Náš horský domácky festivalček sa začal ako tradične prednáškami.

Prvým hovorcom bol Henrich Hrom Hujbert, ktorý predčítal ukážku zo svojej novej knihy Morhen – slovanského fantasy. Hudobne ho dopĺňal svojou hrou na gitaru Vejan, a podmaľoval tak čítanie jemnou melódiou. No veru by som si toto nechala predčítať pred spaním, aj keď dej tejto knihy nie je vždy vhodný pre pokojný spánok.

img_5896.jpg

img_5895.jpgimg_5904.jpg

Ďalším rečníkom v našom vatrovom popoludniu bol Bohdan Dobroslav Ulašin so zaujímavou témou o výpožičkách slov so slovanských jazykov do iných cudzích jazykov.

img_5906.jpg

img_5910.jpg

Naozaj zaujímavou tému priniesol doktor západnej i východnej medicíny Jiří Mařádek, ktorý hovoril o očkovaní a neočkovaní a o svojom vlastnom príbehu spojenom s medicínou.

img_5924.jpg img_5882.jpg

img_5899.jpg

Bolo aj na čo kuknúť, čo priniesť ako darček z ciest.

Slovanské lunice z dielne Lívie sú skutočne krásne kúsky.

Prvým hudobným prekvapením bolo Vejanovo vystúpenie doplnené Bohumerovou basgitarov a Rodanovými gajdani, husľami, gitarou a bubnom-dobom. Skutočne pôsobivé hudobné spojenie. Ďušu pohladilo.

img_5933_1.jpg img_5936.jpg

img_5935.jpg

img_5974.jpgimg_5962.jpg

Takmer splnový mesiac prispel k čarovnosti tejto noci.

img_5988.jpg

Ďalšou novinkou bol moravský hudobník Pavel Tabásek – ktorý, hral bez ozvučenia, lebo sa práve riešil malý výpadok elektriny – zaujal bezpochyby svojím ráznym a veselým prejavom – teraz to bolo skutočne ako pri vatre, ktorá horela bokom od pódia. Ľudia boli do jeho pesničiek doslova vtiahnutí – vtipné texty s moravskou tematikou – jeden muž a jedna gitara – skvelé.

img_6024.jpgimg_6026.jpg

Po Pavlovi prišla alebo skôr prispievala táborová skupina Naša kaša – východniarsky temperament, koncovky, gitara, bubon, hrkálky – v jednoduchosti je krása a sila. Spievali ľudovky, ale aj zopár Žiarislavových pesničiek a hitovku „Naša kaša“ sme si zaspievali všetci spoločne ešte na záver ich vystúpenia.

img_6039.jpgimg_6049.jpgimg_6055.jpg

A potom už nikto iný ako Žiarislav a Bytosti – veľa koncertov tento rok nezahrali – tak sme si mohli aspoň tu zaspievať aj zatancovať na známe aj novšie pesničky ich neopakovateľného hudobného štýlu. Chvála!

img_6060.jpgimg_6066.jpgimg_6071.jpg

A že im to veru išlo…

img_6101.jpgimg_6137.jpg

No a po Bytostiach – Erik Krajňák – ďalšie prekvapenie – nový novodrevný pesničkár s gitarou a píšťalkami s vlastnými textami predovšetkým o prírodných divoch a tajoch, sile, živote,…príjemný hlas…nápevy spevavé… Jeho prvé verejné vystúpenie – paráda, zvládol to veľmi dobre. 

img_6154.jpg

img_6165.jpg

Rodan doplnil Erika v „Piesni síl“ na bubon-dob a bola to skutočne sila.

img_6168.jpg

Na záver celého dňa a noci zahrali N-trio, pod vedením Dominika Varcholu – gitara, spevy, kontrabas, píšťalky – novodrevný rap – niečo podobné som ešte nepočula – vtipné a duchovné texty rapované do ťahavých hlbokých tónov kontrabasu a trilkujúcich vyhrávok španelsky znejúcej gitary – to treba počuť. Skupina pripravuje nahrávku, tak sa máme na čo tešiť.

img_6176.jpgimg_6182.jpg

img_6193.jpg

img_6188.jpg

Chvála hudobníkom, že prišli a s radosťou nám zahrali, chvála divákom, ktorí po roku opäť prišli na návštevu, na večeru, na dobré slovo a skvelú hudbu pri vatre. Chvála všetkým kto pomohol s prípravami – bolo treba veľa príprav, ale vďaka vzrastajúcej uvedomelosti bolo pomocných rúk dostatok. Chvála.

A chvála predovšetkým Žiarislavovi, pretože bez neho by nebola ani Medza, kde sa festival odohráva, ani tábory na ktorých sa veľa ľudí dostane k vedomectvu, k prírodnému duchovnu, k múdrosti našich predkov, k novodrevnej hudbe a kultúre. Bez neho by nebola ani novodrevná hudba a kultúra, ani vedomectvo, ani  súčasná obroda slovanského povedomí….Chvála, že sa okolnosti stali a my sa všetci stretli a prežili krásnu spoločnú slávnosť u nás doma.

img_6204.jpg

Foto a slovo Ladomíra

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-vatra13_obr-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.