VAŇOVÉ KÚPELE A BUDAR S VODOVODOM

Vo vedomeckom stredisku vylepšujeme veci.

V tomto roku a v druhej polovici minulého roka sme urobili niekoľko zmien. Sú to síce malé zmeny, ale potešia.

HAŤ na POTNÚ CHYŽU

 Postavili sme v horskom prameni potôčika hore na medzi pevnú hať a môže tam byť potná chyža v podstate na ktoromkoľvek letnom tábore. Prvú potnú chyžu plánujeme pred slnovratovými oslavami a to pre prípravnú a obradnú skupinu v stredu pred štvrtkovým Letným Slnovratom. Kamenné hate na bežné kúpanie dole v Kokavke prežili zimu a stačí ich trochu opraviť. Po celý rok v nich bolo vidieť mladé pstruhy.

hradza.jpg

PRÍSTREŠOK a PLOŠINA na festival VATRA nad KONSKOU LÚKOU

postavili sme šiesty ubytovací táborový prístrešok (ak rátame aj chatu a pastiersky zrub). Nad konskou lúkou, kde bude od budúceho roku presunutý festival Vatra. Viac, ako dvojnásobne sme zväčšili plošinu na konskej lúke, takže v budúcom roku môžeme v našom „vrchárskom raji“ na Vatre privítať do dvesto ľudí. V tomto roku sa ešte uspokojíme s plošinkou priamo v stredisku, kde sme kvôli ozvučeniu a iným veciam zaviedli bezpečný prúd. V prípade vhodných podmienok na Konskej postavíme i pódiový prístrešok.

KAMENNÁ STRUNGA NA DOJENIE V ROZJÍMANÍ

Postavili sme novodrevný vynález na rušné dojenie – kamennú strungu s kamennou miskou na šrot, v ktorej sa dá pohodlne zdojiť koza, či ovca. Takto už dojíme s vystretou chrbticou, bez krčenia, v podstate v meditačnej polohe. Dnes sme začali stavať druhú strungu. Obľúbili si ju aj zvieratá. Musíme k nej spraviť zábradlie, aby sa o ňu nebili.

PLETENÝ PLOT STAROSLOVANSKÝ okolo záhrady.

Naša záhrada je v podstate obohnaná skanzenom plotov. Na východe máme neolitický tŕňový. Na juhu sme práve nahradili ostnaté drôty zo starého osídlenia staroslovanským plotom košovitého typu. Na západe máme plot z haluziny pribitej klincami. A na severe znova takmer bezklincový plot s výpletom zvislým.

budar.jpgZÁCHODY NA ŠTYRI SPôSOBY

Okrem nášho trojveterána, ktorý každú chvíľu môže prepadnúť do záhrady (v lete ho už asi neuvidíte) sme sa rozhodli pre zmenu. Postavili sme krásny štvorzáchod. Vylepšená latrína, záchod nášho typu a dva záchody s obvyklou dierou. Všetko originál zasypávacie popolom a pilinami. V záchode je aj návod na použitie, ktorý je zárukou kultúrneho zážitku. Ak k nim pripojíme aj pripravený záchod splachovací, môžeme to považovať za múzeum záchodov.

STUDNIČKY A VODOVOD

Nad zasypávacím štvorzáchodom je kohútik s pramenitou vodou, vďaka ktorému už nemáme na ceste bažinu, ale zato máme dobrý zdroj pre očistu našich hostí. Voda je nielen mokrá, ale aj chutná a osviežujúca. Spravili sme aj nové napájadlá pre zvieratá, ktoré niektorí naši návštevníci využívajú na očistu, keď sa im nechce ísť až k záchodu.

VAŇOVÉ KÚPELE

Pripravili sme plošinku na dve vane, oddelené od okolia plachtami spoľahlivými v prípade bezvetria. Pod vaňami sú ohniská, a vo vaniach dosky, ktoré zabezpečujú, aby si kúpajúci nepripiekol zadnicu. Hadicou ide k vani samospádom voda. Ak samospád nefunguje, je tam vedro so studenou vodou, ktorú si prilieva, ak dobre neodhadol prikladanie, aby sa neuvaril. Takéto kúpele vo vašom meste iste nie sú. Večer a v noci je z vane výhľad na hviezdy. Takže náš divošský hotel je mnohohviezdičkový.

To síce nie je všetko, ale ako svedectvo o našom vývoji v stredisku to snáď stačí. Naďalej zachovávame v našom stredisku podmienky prírodné, smerujúce a napomáhajúce aj odolnosti a otužilosti. Takže, pripravte sa na leto roka 2012 a nezabudnite si vziať zubnú kefku. To ostatné si môžete vyrobiť u nás sami.

-namedz-

 

Tábory roku 12 TU

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-vanove-kupele-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.