Letný slnovrat na tom istom mieste

sekcia1.jpg

Oslavy Letných Slnovratov na Cisárskej holi boli krásne. Teraz sme našli miesto tiež nádherné. Pre taký počet ľudí je dobré, že na novom mieste tečie prúdom pramenitá voda a počas prípravného tábora sa dá urobiť aj potná chyža pri potôčku. V tomto roku budeme priamo pri prameni rieky Ipeľ, ktorá, ako vieme, tečie z Poľany na juh a v Štúrove sa vlieva do Dunaja pri Ostrihome, kde Dunaj končí svoju úlohu hraničnej rieky. Budeme teda takisto na strednom Slovensku, v Slovenskom rudohorí, na Sihlianskej planine, kde Poľana prerastá do Veporských hôr. 

Nové miesto je západne od obce Polianky neďaleko Látok, za miestom známym ako Sekcia, za pásmom chát. Na tom mieste je krásna lúčka, plošinka, na ktorej uskutočníme slávnosť, obrady i veselicu.

Hneď vedľa tejto lúčky sa začína les, v ktorom sa pomestí veľa bytostí. Koruny stromov nás kryjú pred počasnými vplyvmi, pod nimi sa môže pekne usalašiť veľa ľudí. Prístreškové plachty sa tam dajú pekne natiahnuť medzi stromy. Smrekové chvojky utíšia aj krikľavých farieb stany a máte pocit, že ste v prírodnom lese a nie v nejakom kikiríkatom kempe. Pre prípad nečasu máme pre ohlásené, obradu sa zúčastňujúce mamky s novorodeniatkami, zabezpečený chatový priestor.

Pre cestujúcich z ďaleka je dobre vedieť, že miesto je medzi Detvou (Hriňovou), Breznom, Hnúšťou, Rimavskou Sobotou, Lučencom. V týchto mestách stoja aj diaľkové autobusy. Do Zvolena chodí rýchlik z Bratislavy, trať vedie až do Kriváňa a odtiaľ idú busy… Na miesto je lepší prístup autom, ako to bolo na Cisárskom, ale netreba rátať s tým, že sa dá ísť až do tábora. Autá odstavíme podľa druhu niekoľko stoviek metrov od miesta.

mapa_sekcia1.jpg

Prípravné skupiny čakajú na dobrovoľníkov. Ide hlavne o tieto skupiny:

Kosci – ručne vykosíme obradný priestor, prípadne priestor pre táborenie. Ak sa zadarí, tráva sa aj vysuší, takže hrable sa tiež zídu

Rubári – sekerky a valašky vítané. V okolí sú haluze zo spustených smrekov a iné drevo, ktoré treba pripraviť.

Usmerňovacia služba – prestriedajú sa viacerí tak, aby prichádzajúci našli miesto (vyznačené stužkami a inak), aby našli miesta na parkovanie vozidiel, uviazanie koňov, aby ukázali možnosti rozostavenia stanov a pelechov.

Pohotovostná skupina – pre prípad zdravotnej a inej pomoci, ide hlavne o pohotovostných sokolov a prípadne znalcov zdravia, prírodného táborenia a podobne

Obradové skupiny

PRIPRAVUJEME OBRADY:

Obrad posvätenia a ochrany novorodeniatok a prijatia ich duchovného ochranného mena – sobota popoludní

Obrady otvorenia slnečného kruhu: 4 živly, obrad zapálenia ohňa, obrad koncoviek, obrad očistenia, obrad prijímania koláča svargovníka a ďalšie (sobota k večeru)

Obrad očistných podstrižín a

Obrad prijímania mien sobota večer – noc

Obrad očisty vatrou

Ako obyčajne, predpokladáme piesne a tance až do rána nedeľného.

Dobrovoľníci do zabezpečovacích a obradových družín nech sa hlásia na naše imelo (diva@ved.sk) s predmetom „pomoc“.

Na Slnovrate sa riadime nepísaným zákonom slušného správania a zodpovednosti.

Kto si privedie domáce zviera, nech si ho patrične zabezpečí

Jedna z pomocných skupín bude pripravovať čaje, zápary a odvary, takže každý nech si prinesie hrnček, alebo hodovný roh. Samozrejme, nádobu na vodu, prípadne iné základné veci na táborenie.

Ako každý rok, aj v tomto roku si pripravujeme odevy v rodnom duchu (novodrevné, alebo kroje). Aspoň košeľa, alebo šaty, to sú veci, ktoré by nemali chýbať.

Kto privedie nových hostí, nech ich poučí o základných veciach, prípadne im pomôže s prípravou košele, v núdzi požičaním svojej pracovnej…

Stretnutie je na pôde v osobnom vlastníctve.

Hudobné nástroje – prinesieme hlavne také, ktoré sa používali v našej oblasti. Napojenie na predkov je dôležité. Hostia z iných národov môžu samozrejme priniesť odevy aj hudbu v duchu svojich predkov.

V odevoch nemáme predpis, ale srdce. Účastníci si v minulosti pripravovali odevy rôznych dôb – od ojedinelých kožených spred neolitu, cez staroslovanské až po kroj 20.storočia. Príprava na slávnosť odevom nie je žiadna uniforma, ale jedna z mnohých podôb napojenia sa na duchovno predkov, ktoré rozvíjame i odovzdávame ďalším a rozširujeme, tiež je to krásna tvorivosť a isteže aj vec duchovnej ochrany. Návod na jednoduché strihy je v prílohe článku.

Je to povzbudzujúce, keď sa ľudia už pred Slnovratom dohodnú, zídu a pripravujú si spolu odevy. Ak by si niekto nevedel rady, môžeme mu poradiť vopred.

V priebehu slnovratového stretnutia vyčleníme priestor pre „GAZDOVSKÚ OBRODU“, a teda pre:

– plodiny prírodne dopestované, výrobky z nich,

– výrobky z prírodných chovov zo živých zvierat (syry…)

– remeselné výrobky v tradičnej, či novodrevnej podobe, ktoré sú skutočne použiteľné (nie suveníry)

– ozdobné predmety prírodného rázu súvisiace s pôvodnou kultúrou

– odevy a súčiastky odevov v pôvodnom, či novodrevnom duchu

– hudobné (novodrevné) nahrávky a písomnosti súvisiace s našou pôvodnou kultúrou a vedomectvom, ktoré nie sú v rozpore s našou etikou

HUDBA – hudobníci, pesničkári a hudobné skupiny napájajúci sa na pôvodnú hudobnú kultúru

podobné články:

 

SPôSOBY SLNOVRATOVÝCH OSLÁV TU

 

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-sln-13-sekcia-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.