Žiarislav: Referendum o NATO môže mať význam, no treba uvažovať ďalej

Žiarislav, na Slovensku sa začala petícia za referendum o vystúpení z NATO. Ako vidíš z duchovného hľadiska účasť, alebo neúčasť Slovenska v severoatlantickom pakte?

Tak, ako sa niekedy musí rozhodovať jednotlivec na vedomom chodníku, tak sa musí rozhodovať aj spoločnosť. Rozhodovanie je známka slobody. Ak človek vidí niekde spor a pridá sa hneď na jednu alebo druhú stranu z dôvodu – pomôžem mu, lebo je kamarát, lebo je môjho náboženstva, lebo je to obchodne výnosné…- znamená to, že nie je na vedomeckom chodníku. Tiež ak by zasiahol preto, že – tamten je v nepravom náboženstve, tamten sa so mnou nebaví, tamten má oblečené, čo sa mi nepáči… a postavil by zasahovanie na povrchnom nepriaznivom hodnotení toho druhého, takéto zasahovanie by nebolo vedomecké. Vedomecký človek prejde cez bitku a bitka sa skončí. Bez toho, aby sa bil. Svojim duchovným vlnením a vnorom, ktorý je hlbší, ako spor, spôsobí, že dôvody sporu sa stanú slabé oproti jeho duchovnej sile.

nato_mapa.png

súčasní členovia NATO

Stretol si sa s tým v skutočnosti?

Áno. Niekoľko krát.

To ale v medzinárodnej politike nie je možné.

ŽS: Je to možné. vyžaduje si to veľké nasadenie, veľkú vyrovananosť a veľkú duchovnú silu. Môže to robiť len človek, alebo národ, ktorý túto veľkú duchovnú silu v sebe prebudil.

Slovensko takúto silu má?

Slovensko ju má, ale Slováci ju dnes nemajú.

Ako by ju mohli získať?

 Úplne jednoducho. Pri riešení sporov a nedorozumení by sa snažili vedomeckým vhľadom zistiť príčiny sporu a nedorozumenia, či iného neduživého stavu. Hlavne svojho. Takže ak by tu bol nejaký rozvoj hĺbkovej vedomej kultúry, či už by sme ju volali tak, alebo inak, toto by nám dalo duchovné oprávnenie a podmienky na skutočnú nestrannosť pri sporoch, teda neutralitu.

Takej malej krajine? Nemáme banky v ktorých by mali cudzinci peniaze, ako Švajčiarsko.

Švajčiarsko nemá v skutočnosti neutralitu preto, lebo má banky, ale preto, lebo v bankách sú peniaze a v tých ľudia vzhliadajú silu. Nemôžeme byť druhé Švajčiarsko. Slováci by sa museli prejaviť iným druhom sily, ako Švajčiari. Mali by byť prvým Slovenskom.

Myslíš, že politici by s tebou súhlasili?

Niektorí áno. Politici sú nie príčina, ale následok konania síl, teda tokov živy. Sú taký istý následok, ako ktokoľvek iný. Toky živy sú podstata, osoby a obsadenie sú následok. Veľká väčšina ľudí a štátov blúdi v štyroch namotávkach. KeĎ tu bude rozvinutá silná duchovná kultúra a to vedomá, budú tu aj politici silnej duchovnej kultúry. Je nepmúdren očakávať, že v sneme sa zjaví tá sila, ktorá v národe drieme úplne neprebudená. Treba ju prebúdzať v národe.

Vystúpil by si teda z NATO?

Nikdy som nebol v NATO. Takže z neho nemusím vystupovať. Pokiaľ ide o krajinu, tá má, čo si ľudia zvolili a pokiaľ sa rozhodnú voľbu zmeniť novou voľbou, dajme tomu za iných okolností, bude to úplne v poriadku.

Vidíš v dianí na Ukrajine nové okolnosti?

Nie. Nič tak nové tam v podstate svetových sporov nie je. Nové okolnosti pre novú voľbu by mohli byť skôr v našom národe. Napríklad – hlbšie chápanie. 

Dianie je ovplyvnené Amerikou od samého strhnutia udalostí priamo, čo priznali aj kruhy, ktoré sú proti Rusku.

Veď hovorí človek, že vývoj nie je iný, ako v iných prípadoch. Čo je ale nové, je to, že vojna je blízko slovenskej hranice. Takže veci sa dajú pri hĺbkových vhľadoch viac overiť. Dá sa tam napríklad priamo ísť pozrieť a vypočuť si ľudí z vojnovej oblasti v jazyku ktorému by sme mohli hĺbkovo dosť rozumieť. A mohli by sme v tomto spore, chápajú dianie na oboch stranách, pôsobiť ako vedomý sprostredkovateľ.

Myslíš si , že Slovensko by mohlo v tomto spore pôsobiť ako ten „vedomecký sprostredkovateľ“?

Áno. mohlo by. Ale nemohlo by byť pritom pod americkým jednostranným vplyvom. Muselo by byť naozaj duchovne nezávislé, aby mohlo dobre konať úlohu prostredníka.

Myslíš, že je to reálne?

Nielen reálne , ale dokonca možné. Muselo by sa na to naladiť a pôsobiť sa s plným nasadením a rovnováhou. Teda nie je to možné dnes, lebo v tomto stave zatiaľ nie sme, možno zajtra. Ale tí, ktorí sú na to pripravení, môžu začať okamžite.

Má podľa teba význam snažiť sa vystúpenie z NATO dnes?

Význam to má, lebo je to jedna z okruhu vecí, ktoré sa dajú riešiť. Súčasne však treba riešiť inú sieť bezpečnostných dohôd, ktoré by Slovensko malo mať uzatvorené prinajmenšom so susedmi a nielen so susedmi. Slovensko by tak mohlo napomôcť takému európskemu bezpečnostnému spôsobu, ktorý by bol pre nás dobrý. To znamená, že nestačí kritizovať NATO, hoc aj oprávnene, ale treba predložiť inú veličinu hodnôt a zabezpečenia.

Ako to myslíš?

Nie myslí, ale vidí. Človek to tak povie – keď kritizoval spotrebný kapitalizmus, tak súčasne ukazoval na možnosť hĺbkového vedomstva, ktoré teraz aj knižne predkladá. Takže s tým spolkom, čo v ňom Slovensko je a súčasne výrazná väčšina Slovákov nechce základňu s cudzími vojakmi na svojom území – ten spolok vojenský spolok by teda nemal byť našim nepriateľom, ale ani by sme mu nemali podliehať. Slovensko by mohlo mať dohody, aj s týmto spolkom, ktoré by zodpovedali jeho zvláštnemu postaveniu, ak by takéto postavenie malo.

Takže, ak by sme to zjednodušili, má význam sa snažiť o referendum o vystúpení z NATO?

Takéto referendum naše ťažkosti nevyrieši, ale môže napomôcť ich riešeniu. Ľudia si môžu uvedomiť, že sú to oni, čo tvoria v miere primeranej nasadeniu svoju budúcnosť. A teda z tohto hľadiska tu význam má. Určite áno.

zdroj obrázku: http://sk.wikipedia.org/wiki/Organiz%C3%A1cia_Severoatlantickej_zmluvy

Podobné články:

29.1.15 Ak si sem pustíme Američanov, budeme vo vojne…

20.1.15 OBSE: Autobus v skutočnosti zmasakrovali ukrajinské jednotky. ČO VŠETKO JE EŠTE INAK?

31.5.11 Žiarislav: Slobode sa treba učiť, nenamotať sa na slaboduchosti. SLOVENSKO MÁ KOREŇ „SLOVEN“ rozhovor TU

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-referendum-nato-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.