Rada od Vlada (2.): Ako som si tak v zemi kopkal

Ako som si tak v zemi kopkal.

vladov_dom.jpgNastenka mi túto jar veru riadny kus zeme poorala, i pýru bolo omnoho menej v zemi ako pred rokom. Na poli som 3 týždne pred orbou kone vypustil a tie veru čo zelené zo zeme nos vystrčilo, usilovne vytiahli, ako prílohu k senu. I mi políčko riadne pohnojili.

A na všetkom som chcel obilie vysiať, ale tak bola zem pekne vyhnojená a spracovaná, že si zeleninu pýtala. A tak som do sejačky semienka sypal a po poli sa prechodil a ani nevedno ako, polovička poľa – asi 10x 20 m – bola mrkvou, kvakou, šalátom, kalerábom a reďkovkou posiata, všetko v správnom čase siatia podľa Lunárneho kalendára. A fazule čo z minuloročnej úrody zostala bolo vari kilo. Takže ak mladé rastlinky slimáky nezjedia, nebude dom ani vidieť spod fazule. Tak na to sa teším, bývať v zelenom. A to sa ešte veronika -tá čo si pre seba a svojho päťročného synka hniezdo zo slamy a hliny na hektárovej lúke hľadá, a čo si milú dušu k sebe do toho domčeka praje stretnúť:-) – čo mi hospodárstvo stráži kým sa ja svetom túlam – rozhodla hrachorom dom obsiať, takže okrem oranžovej fazule bude i fialový, modrý, ružový i červený hrachor stenu prerastať, ba vari sa i po streche plaziť.

A proti zožraniu fazule slimákmi som také vymyslel: PET fľaši vrch odrežem, v dne spravím 4 diery. Hornú hranu pozdĺžne na pásiky nastrihám a tie vyhnem do pravého uhla voči telu fľaše, takže slimáka vylezuvšieho hore tento golier zastaví… hádam hodím aj nejaké foto. Kukni do galérie.

Minulý rok sa to osvedčilo, ale z jednej flaše som 2 ochrany urobil a bez dna. Takže boli pomerne nízke a keď podrástla tráva okolo, slimáky sa po nej často vyšplhali a hup- na fazuľu. A to že nechám dno je preto, aby som mohol do fľaše trochu zeme nasypať a semienka vložiť už i pred Zamrznutými, bo plast ich pred mrazíkom ochráni a oni si po čase pustia cez diery korienky a so zemou spoja sa.

A tak hneď niekoľko múch jednou ranou.

A ešte jedna veľká vec:

o studni som už písal, a prišiel ku mne nápad, ako z 30 metrovej studne vodu bez elektriny, čerpadla a piestov ťahať… vedrom! Oj, to si teda objavil! – poviete si. Ale: skúste to vedro spustiť do 12 cm širokej rúry…. a veru sa dá. Ak je to vedro 11 cm široké. A 2 m vysoké. Teda plastová rúra, na konci vložené dno a v ňom ventil, ktorý pustí vodu dnu a nepustí von (spätná klapka) a ventil na kohútik. Takže také vedro spustíte do studne, dnom doň natečie voda a keď ho začnete ťahať hore, ventil sa zaklapne a vodu nepustí vytiecť. Ťahať sa dá 15 litrov i priamo, ale je perfektné použiť kladku či rumpál. A keď je „vedro“ hore, otvorí sa ventil s kohútikom a voda natečie kam treba. Vytiahnutie 15 litrov trvá niečo pod 2 minúty….

Keby som tento nápad dostal pred dvomi rokmi, ušetril by som 50 000 Kč za slnečné panely, batérie, menič, veterník, pracovný valec a 160m plastových hadíc…. a nemusel by som robiť k studni nezámrznú šachtu s ventilmi a spojkami…. a ak kľakne systém a nebude techniky, voda bude na pozemku stále… plastovú rúru možno nahradiť koženým vakom a v dne nemusí byť žiadna klapka ale kameň. A lano sa dá spliesť zo žihľavy….. To hreje. Mne, zvieratám ani mojej zemi smäd už nehrozí.

A ešte: ako som si tak v zemi kopkal, pýrové korienky s nej ťahal, – to zábava pre mňa, že sa od nej odtrhnúť neviem, niečo robiť čistým a úrodným – tak som si pomyslel: ktovie čo by – vedma z tajgy – povedala, keby ma tu tak po nos v zemi strčeného videla. A došlo: „prestaň už konečne tú zem kopaním trápiť!“

No! Tak to som to ale nakúpil!

Ale tak je: stačí v lete na trávu 30cm sena, ale lepšie slamy rozprestrieť, alebo starý pokrovec čo vodu pod seba púšťa a na jar ani kopnúť netreba, všetko je pripravené k siatiu. Len sa drevkom jamôčka spraví, semiačko uloží a hŕštičkou kompostu posype. A netreba veru zem miešať a čo hore je, dole pchať, bo živín je neúrekom z tlejúcej slamy….

 A zemiaky som posadil do kartónpového záhonu – na zem čo kone dohola vypásli som kartón položil a navlhčil, trochou slamy prikryl aby som ho pri sadení nepotrhal, a dierky kolíkom narobil aby som mohol sadbu vložiť a hŕstkou kompostu prisypať.

A sadba tiež špéci: bio-zemiaky som kúpil, malé ako citróniky, ale každý mal 6-8 očiek. A tie som odjadrovávačom na ovocie, čo sa ostrej lyžici podobá – vykrojil na sadenie, takže dve tretiny zemiaku sa ešte zjesť dali. A z kila som hádam aj 60 očiek posadil. Presné čísla neskôr napíšem, bo Veronika to i zrátala. A tak sme do jedného malého záhonu 80 klíčkov posadili a z toho bude 300 zemiakov a to bude vyše 30 kg, ak Boh dá- to na 10 dní, keby človek chcel byť len na krumpli živý… a to všetko za 14 Kč v biokvalite a za 20 minút práce…bez orania, okopania, odburiňovania, vyorávania. Ach ale je ten svet krásny!

Tak som myslel keď som slamou zem pokrýval: hej, ty si svoje takto slamou obrobíš, ak treba i pýr korienok po korienku vyťaháš, ale okolo teba je 60 hektárové pole, to by sa trak nedalo….a veru dalo. Ale by to pole bolo treba rozdať tým, ktorí -miesto traktora a prevracania- slamou posypú. A nie jeden poľný hospodár by 82 iných ľudí živil, ako je tomu teraz, ale každý by sa sám seba. A pretekali by sa gazdovia komu sa krajšie urodí a nie kto viac vypije či v kartách prehrá… vari by sa aj svet tým dal vyliečiť. 🙂

No, také mi hlavou chodí. A večer zapnem rádio a počujem ako sa dane zvyšujú a bežný človek že pomaly hladom umiera a panstvo si vrecká napcháva. A vraj z toho východiska niet, len vládu vymeniť…. no, tak ho radšej vypnem.

Vášniví záhradkári a chalupári mi zaiste porozumejú na základe vlastnej skúsenosti.

vlado.jpgA ešte jednu novinku mám, na ktorú som hrdý: AUTO NA VODU! Lepšie povedané na vodík.

Elektrina z alternátora štiepi vodu na vodík a kyslík, tie sú nasávané do sacieho potrubia motora a spalujú sa, pričom ušetria (mne) na benzíne cca 12% -oproti 5,95L na 100km bez, 5,3l a na plyne okolo 20% paliva- tam sa to tak presne zmerať nedá, bo každý stojan prestane dávkovať pod iným tlakom… ale dlhodobo mi to vyšlo tak.

Úspora nie je ani tak v spaľovaní vodíka, ako skôr v lepšom využití bežného paliva. Vraj.

Zariadenie stojí v Čechách 7500 Kč a na Slovensku 500€. Ja som si ho urobil za 10€.

Tak nech sa vám darí, milé bytosti tak ako mne alebo ešte lepšie.

Prajem zdar a silu.

Ten spod slamy.

 

 

podobné články:

26.3.11 Rada od Vlada alebo neskutočne skutočné vynálezy pre gazdov, ich záhradu, zvieratá aj dom TU

O Vladovi na Gazdovskej obrode TU

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-rada-vlado2-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.