Bol posledný prevrat posledný? Bol posledný oficiálny

Píše: Živan Žírny ( :-l)

poznámka (akože vtipník)

 

Úvod:

Bolo to pred 22 rokmi, čo je už teda nejaký týždeň, na to, aby sa dalo s odstupom hodnotiť. Tak, ako mnohí našinci samozrejme nevedia, že pred teroristickým protikomunistickým odbojom Mašinovcov v Čechách bol omnoho ušľachtilejší povojnový odboj Bielej Légie na Slovensku, tak aj mnohí nevedia, že pražský sedemnásty november prepukol vlastne šestnásteho v Bratislave. Pre tých, čo mali štyri, alebo žiadne roky, drobný údaj – písal sa rok 1989. Boli sme s priateľmi už nejaký čas napnutí a vedeli sme, že niečo príde. Že príde zmena a reálny socializmus so svojimi tisícorakými obmedzeniami padne. Keď to prišlo, boli sme vo vytržení, ani sme nespali. Vtedy, na Mlynoch v Bratislave, študenti nadskakovali pri televízore a pokojne tam sedel len jeden Afričan. Nakoniec len sucho poznamenal: Ja som už tento film videl. Teraz k vám príde západ s kokakolou, všetko vám sprivatizuje, postaví si tu vojenské základne, to som už videl… Tak sa len postavil a odišiel.

 

Jadro:

Pravdu povediac, dnešný stav sa zdá byť pre nás o niečo lepší, ako komunizmus, pravda, z určitých hľadísk určite. Napríklad – môžeme písať a čítať tento článok. Ale priznajme si, kde by ho uverejnili, keby medzičasom nevznikol internet? No ale aspoň nás nesleduje štátna bezpečnosť. Určite si aj tento článok číta niekto z vnútorného ministerstva, ale je to v pohode, však, chlapci? No, konvertovali sme armádu, sme súčasťou západného vojenského bloku, čo by si väčšina v osemdesiatom deviatom určite neodhlasovala, no a máme tu už vstup do „trvalého eurovalu“. Čo je niečo ako západná RVHP, pre tých, čo mali tri, alebo trinásť rokov, komunistická RVHP bola čosi ako trvalý euroval. Dávali ste tam peniaze bez toho, aby ste si to zvolili, predtým si to odhlasovalo pár komunistických, dnes pár kapitalistických „paprdákov“. Verejnosť je o rozhodovaní o svojich peniazoch plynúcich do RVHP, pardón, Eurovalu, celkom odstavená. Však je to aj tak len tupá lúza, však, páni seriózni, fundovaní ekonómovia ? Ostáva nám len dúfať, že keby náhodou prišlo, nevravím, že v roku 2012, ale v hocakom, nejaké uvoľnenie z reálneho kapitalizmu, dajme tomu, smerom k väčšej demokracii v Eurovale s ľudskou tvárou, snáď nám tu nepríde nejaká internacionálna pomoc od západoeurópskych spojencov. Áno, áno, Slovensko je tak malý štátik, nemôže byť nezávislé. No, ale spomínajúc si na pojem z deväťdesiateho tretieho, mohlo by byť aspoň zvrchované. Na to netreba obrovskú rozlohu, na to treba mať česť, rozum a odvahu. Nechcel som povedať, že gule, to by sa do článku nehodilo.

 

Záver:

Zdá sa, že čím ďalej, tým menej oslavujeme posledný prevrat. Áno áno, vládnym kruhom sa to iste nepáči, oni sa považujú za akýchsi vlajkonosičov demokracie. Lenže vlajkonosiči zradili. Priviedli národ do nového poddanstva, ďaleko od svojej duše. Kult peňazí, o ktorých rozhoduje pár bielych, vyvolených golierov, vymývanie mozgov západným meinstrimom (tak sa dnes volá stredný prúd, ktorého texty nie sú ani o chlp duchaplnejšie, ako tie socialistické, možnože aj menej), očkovanie a čipovanie do tela i do duše… Ako sa západ hrdil, že aký je hospodársky úspešný. No , to už dnes neplatí. Stále sa hovorí o kríze. Je väčšia sloboda, ako „za sociku“. Ale sú aj väčšie možnosti skrytej nadvlády. Ktorá neostáva niekde v polytbyre, ale ide cez mediálne namotávky, virtuálne peniaze, klonované potraviny a milóntisíc odvodov až niekde do špiku kostí. Takže vyzerá to tak, že národ nejako zvlášť neoslavuje. Hej, hej, vláda je dobrá, len národ je nehodný, treba ho vymeniť, zmutovať ho multikulturalizmom. Vláda je múdra, len národ to pochopil, to sme tu už raz mali…

 

Živan Žírny, 16.11.2011

 

Dodatok:

 Ešte stále je väčšia sloboda, ako za socializmu, napriek určitým novým rizikám. Ale či ju udržíme, alebo dokonca dnešný stav vylepšíme, to predsa závisí od nás.

 

A preto si to oslávime činorodou prácou

a Ódou na radosť:

 

sovietsky zväz odišiel nám

únia si spieva

pri nej vlajka americká

veselo povieva

priatelia budete šťastní

choďte si do púšte zastrieľať

nato na to bude svietiť

aj keď sa v duši stmieva

 

alternatíva:

euroval bude svietiť

aj keď sa v duši stmieva…

 srnka.jpg

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-prevrat-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.