VO FILME LETIA OTVORENÉ ÚSTA, ale 22.1.13 POZOR NA CHRÚSTA (Polovtipník)

Je to hlavne veľmi  nevýhodné, najviac pre samotného nositeľa, častejšie – nositeľku otvorených úst. Do otvorených úst môže poľahky vniknúť napríklad mucha, osa, lienka, chrúst, alebo iný lietajúci hmyz. V prírode by mohol do otvorených úst skočiť aj lúčny koník. Keď fúka vietor a pritom prší alebo sneží, v civilizácii hrozí s otvorenými ústami podchladenie, ba dokonca i prekyslenie organizmu kyslím dažďom. Keď na plnej ulici, či v prostriedku hromadnej dopravy  niekto kýchne, cez otvorené ústa sa môže dostať k módnej osobe kvapôčková infekcia.

 

podkus1.jpg

Nehovoriac o tom, že niekedy kýchne aj školák s plnými ústami maslového pečiva. Nášmu domovníkovi raz pri kýchnutí vyletel mostík. No nechceli by ste stáť pred ním z otvorenými ústami. Ústa treba mať zatvorené, hovoria mamy od mala svojim deťom, ktoré sa niekedy s otvorenými ústami príliš dlho čudujú. Z dievčatiek, ktoré sa nepoučia, sa môžu stať časom slabšie herečky. Ale niet im čo závidieť.

Niektorí ľudia majú otvorené ústa bežne – napríklad deti s dýchacími ťažkosťami, občas i dospelí. Je to pochopiteľné  – keďže sú ich dýchacie cesty málo otvorené, čo im sťažuje dych, pomáhajú si ústami. Dosť často mávajú otvorené ústa aj ľudia s vrodenou, alebo nadobudnutou poruchou vedomia, alebo jeho nedostatočnou činnosťou. Ústa totiž súvisia nielen so zažívaním a so zmyselnosťou, ale aj s vedomím. Takže ľudia s poruchami vedomia niekedy neovládajú tento dôležitý otvor vôľou, teda osobnou silou a on ostáva otvorený. Niekedy našťastie len krátkodobo – vo chvíľach prekvapenia, inokedy je to trvalejšie. Napríklad hrdinka nemenovanej komédie mala pri našom prieskume otvorené ústa počas celého filmu a dopozerali sme ho len kvôli zvyšujúcim sa stávkam. Film sa skončil dobre – hlavná hrdinka tesne pred jeho záverom na zlomok sekundy zatvorila ústa. Tuším to bolo v nejakom prekvapení. Mala to obrátené – pri prekvapení ústa nemohla otvoriť, keďže ich mala otvorené stále, tak ich na chvíľku zatvorila.  Indiáni vraveli deťom – zatvor si ústa, lebo ti uletí duša. Niektorým herečkám už asi uletela.

Nevedno, ako sa to rozšírilo, že otvorené ústa sú sexi. Asi len pre určitú skupinu obyvateľstva, napríklad pre silne opitých, dlhodobo pôstiacich, či u jedincov so záľubou ku slaboduchosti. Otvorené ústa akoby hovorili – som taktrochu retardovaná, ľahko ma môžeš dostať…  V určitých filmových žánroch je to  pochopiteľné. Ale prečo dal režisér do úlohy Jany z Arcu babu, čo jej v jednom kuse ovísa sánka? Asi preto, že sa to točilo v Holywoode. V Pirátoch z Carribicu to až tak nevadí – diváci ten film majú radi kvôli tomu vrávorajúcimu pirátovi  a ten ma ústa normálne zatvorené. Tá herečka s otvorenými ústami a umelým podkusom je tam len ako doplnok.  V prípade filmu o dobrých upíroch je úplne jedno, kto má aké otvorené ústa. Možnože si jej mama povedala – má síce otvorené ústa, ale bude to dobrá upírka a nie nejaká …

No, dosť bolo vtipu, a teraz vážne. Milé dievčatá.  Keď nerozprávate a nedychčíte, ústa majte zatvorené. Abyže vám do nich niečo nevletelo. Aj keď zívate, kýchate a kašlete, ústočká si pekne zakryte. Abyže vám z nich nič nevyletelo. Na dôkaz toho, čo všetko sa môže stať, keď chodíte s otvorenými ústami, vám predkladáme zopár úsloví:

Slovenské príslovia:

Otvor ústa – dám ti chrústa.

Otvorené gamby – prídeš do hanby.

Česká průpovídka:  Votevřená huba – viď že nejsi zrůda?   

A vy, čo máte otvorené ústa kvôli ťažkostiam s dýchaním, nezúfajte. Spievajte, hrajte na píšťaly, na fujary, na Dídžu Ridu a podobne. Dychové cvičenia vám môžu pomôcť. A pozor, aby vám neuletela duša!

snímky: Ladomíra a výňatok z filmu Piráti z Karibiku 1

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-otvorene-usta-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.