Tábor bol úplne iný, ako som čakala, ale neskutočne som si to všetko užila

Svedectvo z oddychového tábora na Medzi roku 2014.

jana.jpgAko by som teda začala?

Azda niečím základným o mne.

Odmalička vravievam, že som sa narodila v zlej dobe. Nesedí mi charakter medziľudských vzťahov založených na pretvárke a predvádzaní sa, nesedí mi systém spoločnosti založený na vláde „elity“ s jej jediným cieľom: zhrabnúť čo najviac pre seba, nesedí mi ani životný štýl a základné hodnoty a priority ľudstva: slepá a naivná konformita, extrémny význam majetku a sociálneho statusu, nezáujem o dobro druhých, ľahostajnosť voči prírode a „našej“ planéte ako takej… Od mala sa cítim ako outsider v cudzom svete, s ktorým nezdieľam takmer nič spoločné.

Zvykla som hovoriť, že by som bola najšťastnejšia, keby som mohla žiť úplne jednoducho, tak ako žili naši predkovia kedysi: niekde pri lesíku a pri potôčiku, starať sa o kozičky a kravičky, pásť húsky na lúke, okopávať záhradku, spať pri peci a jesť zemiaky pripravené v pahrebe.. Netušila som však, ako skoro sa mi toto moje prianie splní – v podobe vášho tábora.

Je však pravda, že predstavy a realita sa často od seba dosť líšia. Preto keď som prišla k vám, mojím prvotným pocitom bol – šok. Predsa len, som dievča z mesta a napriek tomu, že nie som rozmaznaná, u starkých na dedine som zažila kadečo a zbožňujem dobrodružstvá a nové výzvy, na niečo tak veľmi prírodné som zrejme nebola pripravená. Tak či onak, po prvom dni som si vo všetkom našla svoj systém a s každým ďalším dňom som sa cítila lepšie a lepšie.

Aj keď mojou hlavnou úlohou bolo umývať riady (čo v studenej vode a jedine s pomocou popola bolo pre mňa opäť niečo zázračné), s Pravdomilom a Svetlankou sme si akosi prirodzene a spontánne rozdelili i ostatné povinnosti a zakúsila som aj prípravu jedál v kotli a na ohni (pecka!), krájanie surovín a servírovanie tých najchutnejších pokrmov (a pritom tak jednoduchých a súčasne maximálne zdravých! Inšpirovala som sa a teraz doma skúšame naozaj kadečo), donášky všetkého možného, zberanie, čistenie a triedenie bazy (to bolo krásne) či dojenie kozičiek (fakt zážitok). A ohromne sa mi páčilo, ako zvieratká voľne pobehovali po celom okolí; za prvé, zbožňujem všetko živé a tak blízky kontakt s nimi bol veľmi milý a vrúcny, no a za druhé: popravde som asi ešte nikde a nikdy nevidela šťastnejšie tvory.) … Napriek tomu, že mi neostal čas na aktivity, ktorým sa venovali oficiálni účastníci tábora ako bola výroba píšťal, bubnov, lyžíc, lukov či šperkov, šitie, ranné hudobno – fyzické rozcvičky atď. (ú-žas-né!!), NESKUTOČNE SOM SI TO VŠETKO UŽILA ! 

Neboli pre mňa až taký problém búrky (tie úplne zbožňujem) a z toho vyplývajúce blato všade naokolo, ani občas chladné počasie, ani čierno – čierna tma, keď zapadlo slnko a ja som sa brodila – občas viac skrz intuíciu než vďaka zraku – ku svojej chatke; to bolo príjemne dobrodružné. Vlastne pre mňa nebol problémom ani samotný nocľah v chatke – ktorá bola popravde viac deravým prístreškom než chráneným domčekom, a je fakt, že som sa budila nielen na pestré sny, ale aj na riadnu zimu. Jediná vec, ktorá pre mňa bola trošku náročnejšia, bola záležitosť hygieny. Umývať sa v ľadovom potoku pri ceste alebo prúdom vody z hadice, bez bežných hygienických prostriedkov a pod holým nebom, tak to bola riadna výzva.

Z psychologického hľadiska bolo tiež zaujímavé pozorovať, ako sme sa zladili navzájom ako kolektív ľudí. V tábore boli rôzne osobnosti, muži i ženy, detičky úplne malinké, mladí dospelí, dospelí i zrelí ľudia. Každý z nich vynikal iným temperamentom, iným záujmom o iné veci, inak sa staval k duchovnu i k pôvodnému prírodnému duchovnu, inak každého sformovali jedinečné zážitky osobného či pracovného života.. Bolo úžasné vnímať, ako sa každým dňom viac spoznávame, približujeme sa k sebe a ľudia sa otvárajú a rozprávajú.. Nádherné, obohacujúce, pre mňa doslova vyživujúce! Veľmi veľa som sa naučila od každého jedného účastníka len tým, že som ho pozorovala a spoznávala jeho jedinečný príbeh.

Keď už som pri tom rozprávaní a počúvaní, nemôžem opomenúť každodenné HOVORY. Množstvo vecí sa mi potvrdilo, našla som mnoho analógií medzi Tvojou „teóriou živlov“, Žiarislav, a vlastným životom, veľa vecí sa mi vysvetlilo, veľa Tvojich krásnych myšlienok ma inšpirovalo. Nepísala som si poznámky len z toho dôvodu, aby som všetku svoju pozornosť upriamila na tie vzácne okamihy, kedy si sa s nami delil o svoju múdrosť. A netýkalo sa to len samotných „oficiálnych“ hovorov po raňajkách, ale všetkých rozhovorov, ktoré sa viedli. Veru, vaše vedecko – filozofické diskusie so Stankom či Ivanom boli pre mňa jedni z najuchvacujúcejších momentov celého tábora.

No a „oslava“, ktorú ste pre nás s Ladičkou prichystali na rozlúčkový večer, tak na tú nikdy nezabudnem. Nebo plné hviezd nad hlavou, všade okolo tá najčistejšia príroda, „čarovný odvar“, hypnotizujúca vatra a hypnotizujúca slovanská (i neslovanská, každému podľa chuti) hudba a spev, prekrásne melódie a prekrásne texty prekrásnych piesní, úplná uvoľnenosť, radosť, spontánnosť.. Pre mňa to bola liečba duše, pohladenie zmyslov a dokonalé umelecké i medziľudské vyžitie. Veľkolepé ukončenie veľkolepého tábora.

Žiarislav, v mojich očiach si jeden výnimočný a veľký človek s veľkým srdcom, génius vo svojom „fachu“, ktorý si ide vlastnou cestou a to, čo robí, robí úplne najlepšie. Ladička, v mojich očiach si nádherná a silná žena, verná manželka a starostlivá milujúca matka, ktorá Žiarislava dopĺňa tak krásne, že ako pár pôsobíte absolútne prirodzene a oddane, no pritom si každý z vás zachováva svoju jedinečnosť; váš malý synček je živým dôkazom Čistoty a Lásky vás oboch. Ja vám ďakujem za tú úžasnú príležitosť spoznať vás a stráviť s vami tak bohatý čas. Veľmi veľa som sa naučila a Slovanský Oddychový Tábor 2014 ostane navždy hlboko zapísaný v mojom srdci. Verím však, že to nebolo naše posledné stretnutie.

Chvála!

S Láskou, J.O.

 

Podobné články:

 

ODDYCHOVÝ TÁBOR r.11 VO VIACERÝCH ROVINÁCHVo vedomeckom stredisku sa tvorilo, majstrovalo, dojilo, hlivelo, spievalo aj tancovalo

 

CHCELA SOM NOVÉ VEDOMOSTI, MÁM PLNÉ SRDCE – ohlas na vedomecký tábor r.11 TU

 

Svedectvo z hudobného tábora r.11 – očami Bohumera Levoslava  VODA A VZDUCH…

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-oddych14-svedectvo-jana-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.