KNIHA NÁVRAT SLOVENOV BUDE MAŤ HUDOBNÚ PRÍLOHU

Rodná cesta: Žiarislav, nejaký čas na Rodnej ceste nepribudli nové články. Deje sa niečo?

Našťastie áno. V posledných týždňoch človek nebol na sieti ani v dolinách, s výnimkou bystrického Slobodného vysielača. Prepisovanie, či vlastne už písanie rozšíreného vydania knihy Návrat Slovenov, zaberá človeku veľa času. Pôvodné úvahy o pôvodnej kultúre, akou bola táto kniha v roku 1997, sa menia na knihu, ktorá použiteľná aj pre účely vedy. Daň za túto zmenu je listovanie v najmenej stovke vedeckých knihách z oblasti histórie, kultúry, jazykovedy a iných oblastiach, k tomu zo 15 etymologických a iných slovníkov, takže je to roboty jak na kostole (cha). Duchovný základ knihy sa nemení, mení sa ale jej rozsah, podkutosť, iste i jej zásah.

Musel si v knihe robiť robiť nejaké podstatné zmeny po pätnástich rokoch od prvého vydania, keď si sa neskôr, ako vieme, zahĺbil do vedeckých kníh?

Podstatné zmeny nie. V knihe je viacero upresnení a opiera sa o desiatky, stovky rôznych zdrojov, nielen knižných , ale i textov piesní, prísloví a podobne. Ale nič z podstaty sa nezmenilo.

Ako je to možné? Ako si vtedy mohol napísať knihu s málo zdrojmi, ktorá teraz, po konfrontácii s desiatkami vedeckých kníh,

Je ich okolo stovky

Tak sto, ako je možné, že sa nič podstatné nezmenilo?

Kniha nie je napísaná na vedeckom, ale na vedomeckom podklade. Vedomectvo , teda pôvodná, duchovná veda, je mnohokrát staršia, ako veda moderná. Vtedy, v roku 2005, keď bol Návrat Slovenov zverejnený v podobe seriálu v tlači a o dva roky vyšiel knižne, vtedy bol človek ponorený do vedomectva a používal priamy vhľad. Nie že by nemal aj knižné zdroje, ale bolo ich mnohonásobne menej. Odvtedy vyšli na povrch svetla aj priame preklady kroník, originály kroník, genetické výskumy a iné veci, ktoré dali tejto narýchlo napísanej knihe statí a často nepresných prepisov prednášok v podstate za pravdu.

Takže – vyjde?

S pomocou Divov. Chystáme aj prekvapenie.

Aké?

No , nie je isté, že to ešte bude prekvapenie, keď to teraz prezradíme. Jedine, že by čitatelia preskočili jeden odsek. Žeby sme to spravili tak?

Áno, tak to urobme.

No dobre, takže toto nemusíte čítať. V knihe by mohla byť aj dlhohrajúca doska, teda výberové CD s rovnomenným názvom Návrat Slovenov. Titulná pieseň už je jasná. Keďže je pisateľ totožný s autorom piesní, asi to nebude až také zložité. Teda, ak s tým bude súhlasiť vydavateľ. Uvidíme, ako sa dohodneme.

No, tak to znie naozaj zaujímavo. A kto je vydavateľ?

Hm. Asi ja.

No, tak to by mohlo vyjsť. Ako stojí zbierka na knihu?

No, stalo sa, že sme to nemali poriadne oznámené na prvej strane Rodnej cesty, tak to teraz naprávame. Zbierka sa začala sľubne, potom sa zastavila, a teraz pokračuje. Dnes, v dobe, keď štát kedykoľvek podporí nejaké cyrilometodské projekty, a tvári sa, že pôvodná kultúra tu nejestvuje, sa ani nepokúšame žiadať o podporu. Je to čiste naša vec, vydáme si to z vnútornej sily. Vydavatelia sú všetci, čo na tú knihu prispejú. Nebudeme sa prosiť žiadnym „veľkým bratom“, pretože my sme v pravde a v hrdosti. Toto je prístup, ktorí by sme mali uplatniť pri obrode ako jadrový. Na konci knihy budú obnovené staroslovenské mená a teraz vedieme rozhovory s jazykovedcami o menách z nášho, vedomeckého časníka. Náš cieľ je, aby tento kalendár schválili jazykovedci ako celok. Lebo mnohí matrikári stále háďžu slovenskej kultúre pod nohy polená a mnohí sa snažia sa znechutiť tých, čo chcú zapísať deťom, alebo sebe , pôvodné meno.

Tak to sa teším na Návrat Slovenov, na knihu aj CD. Je nejaký spôsob, ako môžu čitatelia knihe napomôcť?

Potrebovali by sme opravu preklepov, oskenovanie nejakých obrázkov v Bratislave a samozrejme, prijmeme podporu na zaplatenie tlačiarne a lysovne.

Verím, že sa to podarí. Kde budú slávnosti Zimného Slnovratu?

Tentokrát v prešove. Je tam aj nocľah pre nenáročných a náročnejší si môžu prenajať penzión. V nedeľu bude porada rodného kruhu a tam prijmeme návrhy, články a iné podnety pre budúci vývoj.

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-ns-priloha-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.