POSLEDNÁ KLIATBA – PRVÝ ZÁSAH

Ďalší autor slovanskej fantasy na Slovensku: nový spisovateľ, pozoruhodná kniha.

Po Jurajovi Červenákovi tu máme ďalšieho predstaviteľa slovanskej fantasy. Henrich Hrom Hujbert má už za sebou zopár vydaných poviedok. Tento rok vychádza jeho prvý román, a to rovno v známom žilinskom fantasy vydavateľstve Artis Omnis.

Dej sa začína v momente, keď neznámy muž uniká svojím prenasledovateľom. Ukryje sa do drevenice, kde nachádza iba jedno prestrašené dievča. Vyčkáva na posledný boj. Nie je to obyčajný človek, vládne kúzlam, čo ukáže hneď prvý súboj. Hrdina zomiera, ale dokáže zabiť všetkých útočníkov, a hlavne, z drevenice stihne utiecť dievča, ktoré o deväť mesiacov porodí syna.

Akčný, a veľmi rýchly začiatok. Tempo sa zvoľní v druhej kapitole (mimochodom, skvele vybrané názvy kapitol, metafora s dozrievaním obilného poľa a životnou úlohou hrdinu je brilantná: Plodenie, Klíčenie, Zrenie, Žatva). Hujbert má svojský štýl, mnohí čitatelia fantasy kníh budú prekvapení, a mnohí si nezvyknú.

morhen.jpg

 Ale myslím si, že to bol jednoznačný zámer autora. Husté, akčné pasáže sa striedajú s pokojným opisom krajiny a života. Niekedy až príliš poetickým, v tom je sila, ale aj slabosť knihy. Každý to bude posudzovať podľa svojho vkusu. Ak máte radi lyrizovanú prózu, podrobný opis prírody a ľudskej činnosti, tak vás vôbec nezaťažia detaily: praskot olizujúceho ohňa, treskúca zima a ľadový vietor na ostrej skale, husté, lepkavé letné poludnie, mŕtvolné výpary v stáročnom bažinatom lese, slepá zúrivosť v pohľade tupých fanatikov, múdre vrásky v zbrázdenej tvári stareny… Autor si vyslovene vychutnáva všetky zoomy na kulisy deja, prirovnania, opisy, podobenstvá. Kto je zvyknutý na nikdy nekončiaci prúd akcie za akciou, nech chvíľu počká. Hujbertov najlepší tromf je skvelý, umelecky dokonalý a pritom veľmi uveriteľne pôsobiaci opis súbojov, zásahov, zranení a zabití. Bez príkras. Nevykryješ ranu, nezbadáš sekeru, hneď zistíš, čo sa stane s tvojou hlavou, trupom, kosťami…

A zatiaľ, v bezvýznamnej podtatranskej občine, bokom od sveta, vyrastá neobyčajné dieťa, po otcovi požehnané darmi starých bohov. Od detstva sa nevie zaradiť do sveta ľudí. Je iný. Povesť o bájnej pevnosti v tatranských vrchoch, kam sa dostanú iba vyvolení, ho stále máta. Zatiaľ si nové náboženstvo kríža bezohľadne podmaňuje krajinu. Už iste tušíte, o čom bude dej. Mnohým to určite pripomenie Harryho Pottera, vyvrheľa v obyčajnom svete, ktorý je vyvolený. Dostane sa do Rokfortu a tam vyniká neochvejnou vôľou učiť sa a zdolávať prekážky. Neviem, do akej miery mohol byť autor ságou o Potterovi ovplyvnený, ale jeho verzia mýtu, známeho z celého sveta, o ponižovanom hrdinovi, ktorý sa dostane z „muklovského“ prostredia, prechádza iniciačnými skúškami a spoznáva rôzne podoby čarodejnej (vedomeckej) cesty a napokon si nájde svoju vlastnú, je plnohodnotná a svojská.

Autor šikovne namiešal prvky, ktoré vám budú neodbytne pripomínať konkrétnu dobu a hisotrické udalosti, ale zjavne ide o fantasy svet. A tak to má byť. Autor je konkrétny iba v základnej zemepisnej orientácii, čitateľ spoznáva Tatry, Kriváň, Liptov. To je tak všetko, presný plán, kde sa nachádza tajomná pevnosť Bystrina, by ste hľadali márne. Milovníkov slovanskej fantasy potešia prepracované reálie predmoderného, ranostredovekého sveta. Počnúc pôvodnými menami: Rodan, Vesna, Zoran, Gorazd, Bojan, Dobromil, Svetlana…; cez opis obradov počas výročných sviatkov, oblečenia, domácich a poľných prác bežných ľudí a ich nástrojov, stravy až po fantasy obcovanie s bohyňou Moranou, stretnutia s postavami slovanskej démonológie a sústavné odkazy na slovanských bohov (Chors, Rožanice, Perún, Svarog, Prove, Živa, Rod, Veles a, samozrejme, Morana).

Nepriateľ je na postupe, je si istý víťazstvom. Času je nechutne málo. Zaklínadiel, čo sa treba naučiť, veľa. Prestáva byť jasné, kto je na koho strane. Pod Tatrami sa nakoniec rozhodne.

Morhen – posledná kliatba, prvý úspešný zásah Henricha Hroma Hujberta v slovanskej fantasy literatúre.

Henrich H. HUJBERT: Morhen – Posledná kliatba. Artis Omnis, Žilina, 2013, 333 strán. ISBN 978-80-89341-71-9.

S autorom staroslovanskej povesti sa môžete stretnúť na horskom festivale Vatra. Je otvorený všetkým otázkam a diskusiám. V ponuke tiež bude zopár výtlačkov za festivalovú cenu.

17.8. – VATRA – domáci horský novodrevný festival – NA MEDZI – Kokava n.R. viacej TU

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-morhen-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.