Posledné správy pred zhromaždením 12.4.14

Zdravíme vás z Rodnej cesty!

Zajtra, v sobotu 12.4. sa schádzame v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí na zhromaždení s piesňami. Účinkujúci hudobníci sa rozšírili o gajdošskú skupinu z Nitry. Podporu zhromaždenia a jeho požiadaviek z Výzvy Za záchranu slovenskej zeme vyjadruje Združenie ekologických poľnohospodárov na Slovensku Ekontrend, Mladá Matica z Banskej Bystrice a množstvo spolkov z celého Slovenska. Pozdravy nám pošlite na našu schránku diva@ved.sk, aby sme ich mohli prečítať. Z hudobníkov, ktorí nemôžu prísť, lebo v ten večer koncertujú v iných mestách, vyjadrujú podporu Robo Grigorov a Dominik Varhola z N-tria. Výzva Na záchranu slovenskej zeme sa stala včera petíciou, môžete si ju stiahnuť na našej stránkehttp://www.ved.sk/http://www.ved.sk/VedPodujatia.htm

VYNOVENIE ÚSTAVY: Na zhromaždení podáme správu o návrhu novely ústavy SR, podľa ktorého by sa pôda, lesy a vodné nádrže mohli dostať do ústavy ako prírodného bohatstvo SR. Bolo by dobré, aby sme naše snahy dotiahli do viditeľnej a účinnej roviny, aby sme mohli aj v budúcnosti žiť vo vlastnej krajine a mať prístup k našej vode.

TUROŇ: Malá zmena na zhromaždení v Bratislave: Obrad Moreny nebude. Zdá sa, že nás tam bude veľa a na mestskom úrade sú obavy z narušenia poriadku na brehu Dunaja a lodnej dopravy. Ukážeme, že sme kultúrni, lode neohrozíme, obrad vynesenia Moreny predsa uskutočňujeme aj na iných miestach. Ale aby jarný obrad predsa len bol, urobíme teda obchôdzku s Turoňom. Turoň je obradný tanečník , ktorý má otvoriť silu zeme, má teda podporiť úrodu a spojenie so Zemou, tiež plodnosť Zeme. Je ustrojený podľa staroslovenského zvyku vo zvieracej kožušine s rohami na hlave. Jedného Turoňa už pripravujeme, ale v dedinských a kedysi aj mestských obradných sprievodoch bolo aj viacero turoňov. Preto – kto to zvládne, nech takéto ustrojenie aj pripraví – Turoňa, alebo Chriapu, prípadne inú jarnú masku. Obrad bude mať väčšiu silu.

VETVIČKY: Keď pôjdete do hlavného mesta, zastavte sa pri ceste a požiadajte strom, tam, kde je riadny porast, les, alebo kríky… o vetvičku. Vezmite si vetvičky so sebou. Takto s nami pôjde aj sila stromov a lesov, miest z celej krajiny a naše zhromaždenie bude mocnejšie.

KOLÁČ: Keďže v našej krajine predsa len ešte niektorí hospodária , bolo by veľmi užitočné upiecť obradný svargovník. Pochváľme aj malé dary a zdary, môžu prísť väčšie v budúcnosti. Ak niekto takýto kruhový koláč prinesie, otvoríme na námestí aj pradávny obrad koláča. Naše žiadosti budú mať väčšiu silu.

NOVODREVNÝ ODEV: kto má či už košeľa, či iná časť odevu, nech ukážu, že sa spájame s našou krajinou a že sme neboli zrodení v supermarkete. Odev nie je podmienkou. Hlavná je prebudená, živá duša.

POMOC: Pomôžu aj dobrovoľníci na zbieranie podpisov, na pomoc pri prenose vecí a podobne. Kto môže, nech podporí v peňažnej zbierke ozvučenie námestia, prenájom pódia a zabezpečenie plagátov, ktoré sme zabezpečili. Tí, čo vedia spievať, budú vítaní do obradnej skupiny. Nakoniec snáď budeme spievať všetci.

Vaši súrodenci z rodnej cesty.

viacej k podujatiu tu:

jarne_zhom.jpg

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-jarne-zhrom-spravy-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.