PREČO SA V DOME ZRKADIEL NETANCOVALO

Zvukár bol špicový, osvetľovač v pohode, ale riaditeľ nás vytlačil z parketu „kikboxom“.

dsc_0385.jpg

Aj keď sa diváci sťažovali, že koncert nie je v sľúbenej tanečnej sále, Žiarislav a Bytosti hrali naplno a vystúpenie bolo vybudené

 

Vyzerá to asi dosť nevedomecky, keď sa píše o takýchto banalitách (miestnych), ale žiaľ, taká je naša „kultúrna“ súčasnosť.

Kedysi, pred dvoma rokmi, bolo na koncerte v dome hája zrkadlového v Bratislave na Žiarislavovom programe Drevnopotepy asi toľko divákov, ako pred týždňom na koncerte Žiarislava a Bytostí. Povedali sme si, že v blízkych končinách by bolo spraviť koncert s celou skupinou a divotancovačkou. Preto sme zvážili objednať Klub za Zrkadlom, kde sa dá na rozdiel od kinosály aj tancovať.

Prvá prekvapivá správa od riaditeľa verejného zariadenia bola, že minule (na Drevnotepoch) nám vraj nikto neprišiel a dal nám vraj na cestu domov. Odporúčali sme sa mu pozrieť do účtov (a na youtube), keďže sme pre kultúrne zariadenie zarobili vtedy stovky Eur, lebo diváci prišli a že nám na cestu nikdy nič nedal a asi si nás s niekým zmýlil.

Druhá prekvapivá správa bola, že po vydaní časopisu Rodná cesta, kde bol koncert po dohode oznámený, nám chcel pán vedúci zrušiť termín koncertu s tým, že má napriek dohode iné, medzičasom naplánované podujatie. Keďže toto sa neuskutočnilo, nakoniec ostal termín zachovaný.

Tretia prekvapivá správa bola, keď sme sa v deň pred koncertom dozvedeli, že telefónne číslo domu kultúry na rezerváciu lístkov na stovkách nami vytlačených vyvesených plagátov a na desiatkach plagátov domu kultúry je neplatné. Zmenu sa nám nik neunúval oznámiť.

Štvrtá prekvapivá správa bola, že sa náš koncert s divotancovačkou neuskutoční, lebo na plagátoch vraj je kinosála a nie klub za zrkadlom. To nás prekvapilo aj preto, lebo plagáty boli vyvesené dvadsať metrov od nášho rozhovoru, tri hodiny pred začatím koncertu a bol na nich naozaj klub za zrkadlom. Navrhovali nám, aby sa tancovalo na pódiu (mysleli si že príde 15 ľudí?) alebo medzi stoličkami (hm).

Piata prekvapivá správa bola, že na druhý deň bude v tančiarni kikbox a pódium sa neoplatí rozkladať. A ani sa to nedá stihnúť, napriek tomu, že tam mal byť koncert.

dsc_0428.jpg

Nakoniec sa predsa len aj tancovalo

Šiesta prekvapivá správa bola, že riaditeľ domu kultúry vopred usúdil, že naša hudba sa na tanec nehodí, čím odôvodnil svojvoľné presunutie koncertu z priestoru tančiarne do kinosály v prospech kikboxu.

Siedma prekvapivá správa bola, že tančiareň by naši diváci aj tak nezaplnili (prišlo ich napriek všetkým „oklepom“ vyše 150, čo určite nie je menej, ako takáto tančiareň potrebuje).

ôsma prekvapivá správa bola, že po koncerte nám nevyplatili príslušnú časť vstupného podľa dohody, takže sme náklady platili zatiaľ zo svojich vlastných zdrojov a to preto, lebo riaditeľ usúdil, že napriek dohode „podmienky sa zmenili“.

Deviatu a desiatu prekvapivú správu nebudeme popisovať, lebo sa podobá na ôsmu.

Jedenásta správa je dobrá. Ak sa nám nik neospravedlní, o rok robíme jarný koncert v inom bratislavskom kultúrnom zariadení.

Aj keď na webovej stránke spomínaného kultúrneho zariadenia boli označené všetky koncerty Domu kultúry Zrkadlový háj samozrejme aj s menami interpretov, v prípade koncertu Žiarislav a Bytosti sme boli najprv vynechaní a po našom upozornení oznam uverejnený bol, avšak názov interpreta bol naďalej z nejakého neznámeho dôvodu utajený a bolo tam namiesto názvu skupiny napísané len „jarný koncert“. Takže čitatelia nemohli vedieť, o čie vystúpenie ide!.

Dom kultúry nie je nejaké súkromné zariadenie. Je to zo spoločenských a štátnych zdrojov, z našich daní platená ustanovizeň, ktorá je viazaná určitými pravidlami. Aj keď česť je pre niektorých samozrejmou súčasťou všeobecnej kultúry, asi to nie je v „kultúrnej“ oblasti vec samozrejmá.

-bytosti-

foto: Vlado Slivka

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-bytosti-ba12-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.