Nový časník, nová kniha, šnúra iných piesní.

mrazen16_plagatŽiarislav, v tomto týždni máš šnúru od Prahy po Košice. Čo nového na nej predstavíš?

ŽS: Hlavne 3 nové veci. Jedna vec je časník – prírodný, vedomecký kalendár na rok 17., tentokrát s pôsobivou maľbou Živoslavy Solei. Druhá vec je nová kniha Čaro prírody, čo je vlastne dosť prepracované  vydanie knihy z roku 1999, ktorá sa po roku 2 000 nedala zohnať. No a tretia vec , ktorá je vlastne na šnúrou prvou, sú Iné piesne.

Čo to znamená – iné piesne?

Od utorka do soboty človek bude hrať na šnúre, s troškou vtipu by sa dalo povedať, že po „hlavných mestách“ Čiech, Moravy, západného, stredného a východného Slovenska. V Bratislave s Dobyradom, v Bystrici s inou zostavou Bytostí a inde sám. A z tohto dôvodu človek bude hrať piesne dávneho zvuku – bubon píšťala , tiež piesne píšťalovo-husľové aj piesne s gitarou, šliapacím bubnom a ústnou harmonikou.

Aj ústna harmonika a gitara? Dva temperovaný nástroje. Nie je to akoby proti tvojej filozofii?

Nie je. Slobodný  môže hrať na hocičom. A okrem toho – tá gitara bude aj preladená. Aj husle stále sú inak ladené. Takže to bude zas len iné. Väčšinou také piesne, ktoré človek so skupinou nehráva. Veľa neznámych piesní a aj nejaké známe.

caro-prirody_obalka1Kedy bude kniha Čaro prírody ?

Je v tlačiarni. V priebehu týždňa by mala byť vytlačená – na slovenskej časti šnúry ju budeme mať so sebou.

Na knihe si nejaký čas pracoval, od leta. Prečo, keď už bola vydaná v roku 1999?

Vtedy to bolo narýchlo, prepisy hovorov, bolo to narýchlo pozliepané ako brožovaný samizdat. Teraz je to kniha.

Ale vtedy to bola kniha pomerne čítaná s nákladom 2 000 kusov. A rýchlo sa predala.

To áno. Ale teraz ju tlačíme v náklade o polovicu menšom. Len 1000 kusov.

To je ale mnohokrát menší náklad, než v akom sa za dva roky predalo z knihy  Návrat Slovenov v duchu a slove, ktorý je – už tretie vydanie – pripravený na ďalší rozvoz.

Áno. Návrat Slovenov v duchu a slove je kniha o pôvodnej, prírodnej  duchovnej kultúre od staroveku podnes. To považuje človek za potrebný vzdelávací doplnok. Čaro prírody je ale celkom iná vec. Je to kniha o tom, ako sa dá v dnešnej dobe uskutočňovať prírodná kultúra, ako sa dá použiť pre život. To je otázka, koľko ľudí chce na sebe naozaj pracovať. Sú to rozjímania, sústredenia, pohrúženia, cvičenia, sú to spôsoby, ako pracovať so svojou dušu duchom a telom. Človek sa tomu nechystá robiť žiadnu reklamu. Jednoducho – splnil slovo, ktoré dal mnohým ľuďom za tých 16 rokov, čo túto knihu nebolo možné zohnať. Mnohé časti knihy sú celkom prepracované. Niekde trochu a inde ostal len názov. Chvíľami sa pri písaní začali slová usporadúvať do veršov, tak to človek nechal plynúť. Muselo to ísť ďalej. Kniha je trochu iná a dlhšia. Obrazne povedané, žije si svojim životom.

Ďakujeme. Tak sa tešíme na koncerty, nie len na iné piesne, ale aj na to, že si budeme môcť zaobstarať nový časník a knihu Čaro prírody a môžme tým potešiť aj iných…

viac ku koncertom TU

viac ku knihe Čaro prírody TU

viac k časníku TU

 

casnik_2017

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/novy-casnik-nova-kniha-snura-inych-piesni

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.