„Nie sme tu sami… spolu s nami tu žije všetko možné.“ – Zoológ Marek Semelbauer na GO 24

PREDSTAVUJEME PREDNÁŠAJÚCICH na Zhromaždenie GAZDOVSKEJ OBRODY r. 24 v Zelenči

Marek Semelbauer
Zoológ (zaoberajúci sa hlavne hmyzom), ústav zoológie SAV

Mohli by ste sa nám v krátkosti predstaviť?

Pracujem ako zoológ na Ústave zoológie SAV, venujem sa hmyzu, skupiny s ktorými pracujem najviac sú muchy, voľne žijúce včely a motýle. Veľa času a energie venujem monitoringu opeľovačov v súvislosti s ochranárskymi opatreniami, najmä pastvou a kosením.


Čo Vás vnútorne poháňalo a poháňa k tomu, aby ste sa tomu venovali takto naplno?

Veľmi stručne – baví ma to a vidím v práci širší zmysel.

Čo je cieľom Vašej práce?

Z hľadiska vedeckého je to najmä lepšie porozumenie tomu, čo sa v prírode deje. V poslednom čase sa napr. množia vedecké články, ktoré ukazujú, že klesá početnosť, rozmanitosť a biomasa hmyzu, čo sa dáva do súvislosti s využívaním krajiny, hlavne poľnohospodárstvom. To má rad dôsledkov, jedným z nich je úbytok opeľovačov, z čoho vyplýva tzv. opeľovací deficit. Pre zaujímavosť, v Európe dosahuje opeľovací deficit pri jabloniach okolo 30%, kým v Ázii až 60%. Pochopiteľne to má negatívny dopad na výnos jabĺk a samozrejme sa to týka všetkých plodín závislých od opeľovačov.

Preto je dôležité obnovovať a vytvárať prvky, ktoré zlepšia stav opeľovačov. Aby sme vedeli, či sú dané opatrenia efektívne, musí prebiehať monitoring, čo je ďalší cieľ – poskytnúť spätnú väzbu, či majú opatrenia pozitívny efekt.

Aktuálne napr. vytvorili poľnohospodári na poliach biopásy, ktoré sa dostali aj do predvolebnej kampane. Poľnohospodári sa vopred ohradili voči zeleným cieľom poľnohospodárskej politiky, ale nikde som nezachytil, že by ich zaujímal prínos pre opeľovače. Pritom z vedeckého hľadiska je táto otázka dávno jasná, biopásy prospievajú biodiverzite vrátane opeľovačov, ale pre časť verejnosti to nemusí byť presvedčivé, lebo to nebolo „zo Slovenska“.

A z hľadiska osobného mám záujem, aby ľudia lepšie rozumeli, čo opeľovače ako motýle, čmele a pestrice potrebujú a aby zvažovali ich potreby, napr. v záhrade, pri údržbe mestskej zelene alebo trebárs pri mestskom osvetlení.

Aký odkaz, by ste si želali, aby tu ostal (aj z Vašej práce) pre ďalšie generácie?

Nie sme tu sami. Často mám pocit, že ľudia sami seba vidia ako pupok sveta a svoje potreby za nadradené všetkému stvorenstvu. Nezabúdajme, že spolu s nami tu žije všetko možné, berme na živú prírodu väčší ohľad.

Povedzte nám ešte, čo máte rád 🙂

Keďže ma teší kontakt s prírodou a zároveň mám sedliacku povahu, teda netúžim po exotických krajinách, adoptoval som si niekoľko plôch v mojom bezprostrednom okolí a starám sa o ne. Dosádzam alebo vysievam tam kvitnúce bylinky, ktoré mi tam chýbajú, ručne pokosím, vyplejem invázky. A potom sa teším z toho, ako tam lietajú čmeliaky a motýle. Zároveň pozorujem, že väčšina ľudí takto vôbec neuvažuje – chodia po svete ľahostajne, akoby to ani nebol ich domov. Potešilo by ma, keby sa viac ľudí aktívne zaujímalo o svoje bezprostredné okolie.

Marek na Gazdovskej Obrode v Zelenči príde s prednáškou: Život na lúkach a voľne žijúce opeľovače

Už sa na Vašu prednášku tešíme, Marek!

Udalosť tu: Gazdovská Obroda 24 v Zelenči

Podporte našu redakciu a vedomecké vzdelávanie venovaním 2% z daní, poslaním daru, či trvalým príkazom.  TU sú podrobnosti

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/nie-sme-tu-sami-spolu-s-nami-tu-zije-vsetko-mozne-zoolog-marek-semelbauer-na-go-24

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.