Marcel Antal: Našiel som si miesto na Zemi

Predstavujeme vám Marcela Antala, vedúcu osobnosť novolazníckej spoločnosti na Brdárke, ktorý bude prednášať na Zhromaždení Gazdovskej obrody na Zbojskej o tom, ako si vypestovať vlastné osivo. Niečo nám o sebe prezradil a odpovedal na otázky našej redakcie.

Pochádzam z Revúcej, malého mesta na Gemeri, ktoré je známe ako mesto prvého slovenského gymnázia. Menej známe už je, že tu na sklonku 19. stroročia vznikla Vzájomná pomocnica a tiež prvý Potravinový spolok na Slovensku; obe inštitúcie s cieľom lokálnej svojpomoci zveľaďovať životy zapojených. A na sklonku storočia dvadsiateho opäť tu vzniká permakultúrne hnutie… Keď som v auguste 1999 absolvoval úvodný kurz permakultúry pod vedením revúčana Karola Končka, netušil som, ako tento kurz ovplyvní môj život. „Nájdi si svoje miesto v programe Zeme“, bolo heslo, s ktorým sme sa na kurze lúčili. V roku 2004 som sa i s priateľmi presťahoval na vidiek a následne sa venoval založeniu a fungovaniu združenia Alter Nativa v obci Brdárka; v rámci jeho misie som pomohol (a stále pomáham) zorganizovať niekoľko fakt dobrých kurzov permakultúry, rozdistribuovať stovky kníh o permakultúre a vydať niekoľko kníh o prírodnom staviteľstve či permakultúre samotnej. Okrem týchto bohumilých činností venujem tu a teraz najviac priestoru mojej milej rodine a staroslivosti o včely v našej poctivej včelárskej farme či pestovaniu rastlín i pre semená.

1. Čo si robil predtým, než si sa usadil v Brdárke, vo vymierajúcej dedine pod horou Radzev, kde sa končí asfaltová cesta,  aby si zaujal svoje miesto v „programe Zeme“?

Pracoval som 13 rokov na 4 smeny vo fabrike, ktorá vyrábala žiaruvzdorné materiály na opravu vysokých pecí. Bolo to tiež zaujímavé obdobie, prinášalo veľa učenia sa tolerancii, formovanie hodnôt. Za veľa vecí som i tomuto obdobiu vďačný. Fabrika mi umožnila zarobiť si nie ľahkou prácou prostriedky na kúpu domu na vidieku, kde teraz žijem.

2. Chováš včely. 60 rodín, čo je pekné včelie hospodárstvo. Bolo to spočiatku jedna rodina na opelenie úrody a potom ťa to prerástlo, ako sa to stalo už nejednému, alebo si chcel cielene založiť včelie hospodárstvo?

Kúpili sme kočovný voz zo 45 rodinami od starého pána Eugena – včelára, ktorý nemal včelárskeho následníka. Cieľom bolo hlavne zvýšiť pomer opelenia 4000 čerešní na Brdárke, ktoré žiadne včely neopeľovali, keďže tu nik nevčelárčil. Keďže čerešne sú do značnej miery závislé na opelení včelami, sú tu jednoduché počty – nula včiel = slabé opelenie = málo plodov/slabých plodov = načo sú nám také stromy = predajme ich na drevo. No a  to sa nám nevidelo ako dobrá matematika. Preto včely = opelenie = záujem majiteľov stromov = život. Stromov i obce. Med, peľ, vosk, propolis – to sú bonusy. Keď sme chodievali ku starému pánovi do roka „na školy“, aby sme sa podučili remeslu,  najviac sme sa stuhli, keď nám po roku školení povedal, že to je to najkrajšie na včelárení, že nikdy nemáte rovnakú situáciu… A skutočne, po rokoch môžme konštatovať, je to tak. Včelstvá sú živé organizmy, reagujú na vonkajšie podnety, ktoré sa neustále menia a naviac – sú to osobitné povahy, takmer každé včelstvo je niečim osobité. A tak sa mi to páči.

3. Máš i záhradu, sad, sliepočky. Kúpil si záhradu so starým sadom, ktorý rastie a rodí, alebo ho aj nejako cielene rozvíjaš? 

Záhrada je moja láska, a ako všetky takéto vzťahy, potrebuje príslušnú pozornosť, ktorej ak je nedostatok, vyberú sa svojou cestou. Pravá láska Ťa však obdarí nečakanou priazňou, i keď ty máš pocit, že dávaš málo. Tak je to i so záhradou, ktorá, ak ju i necháš trochu bez „príkladnej“ starostlivosti, nič zlé sa nikdy neudeje. Narastú sprievodné rastliny, ktoré odvedú pozornosť hryzcov z tvojej hriadky mrkvy či cvikly. Prerastená loboda upúta pozornosť sŕn a marhuľu nechajú na pokoji. Borák sa objaví z ničoho nič a už kvitne. Kostihoj sa presťahoval asi o 50 metrov dovnútra záhrady. Život je plný zaujímavých prekvapení…

4. Založil si vydavateľstvo Alter Nativa so zameraním na prírodu a prírodné hospodárstvo. Aké tituly si (ste ) vydali?

Čitateľský klub Alter Nativa je vlastne projektom nášho združenia v Brdárke, ktorý ja obhospodarujem. Snažím sa vydávať knihy praktické, preto vďaka tejto iniciatíve uzreli svetlo sveta tituly ako Manuál ekologickej výstavby, Úvod do permakultúry, Krátka príručka pre hospodárov – pestovateľov semien alebo Kompostovacie toalety svojpomocne. S vydaním knihy je vždy neúrekom práce, ale dlhé zimné večery sú na ňu ako stvorené. Mám túto prácu rád.

5. Brdárka je dnes jedno z miest, kde sa rozvíja novolaznícka kultúra a dá sa povedať, že tam vznikla občina, keďže sa tam aj rodia deti, rastú, vzdelávajú a dospievajú …

Za tých 15 rokov sme tu veru priviedli do vlastných rúk – na svet – niekoľko utešených detí, ešte v pionierskej dobe, keď to bolo v spoločnosti nemysliteľné. Snažíme sa zdieľať čo najviac nástrojov pre život, ako píla, či komunitná práčka, nakupujeme potraviny vo veľkom a bezobalovo, opravili sme takmer zrúcaný dom, ktorý dnes slúži na ubytovanie dobrovoľníkov, účastníkov našich kurzov či hostí…. Pozdravujem čitateľov.

Snímky: archiv Marcel Antal

9. – 10.3.19 – Gazdovská Obroda 19 – Halaš Zbojská – prednášky, skúsenostné kruhy, koncerty

 

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/marcel-antal

1 komentár

  1. Pekné aktivity. Len málo nás…

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.