Gazdovský deň v Žiline – správa

V sobotu 26.9. r. 20 sa v Smer Klube 77 uskutočnil Gazdovský deň v Žiline. Počas dňa prebiehalo šesť prednášok súbežne s trhom Gazdovskej obrody.

Tibor Mahút, miestny remeselník a umelec, nám porozprával nielen o blanciaroch a ich využití v bežnom živote. Po ňom Peter Pápay o pestovaní hrozna aj v náročnejších podmienkach. Miroslav Novák, predseda miestneho včelárskeho združenia hovoril o dejinách včelárenia vo svete ale aj miestnom vývoji a v závere svojej pútavej prednášky sa venoval súčasnému vývoju a možnému smerovaniu včelárenia. Ďalší miestny remeselník žijúci v Budatíne hovoril o svojom remesle, drotárstve vo Veľkom Rovnom. Zuzana Homolová naznačila aké zmeny v zákonoch môžu prísť no predovšetkým o predaji z dvora a ako s ním začať. Žiarislav v záverečnej prednáške spravil náhľad na aktuálne spoločenské dianie a okrem iného vzdal obdiv všetkým čo pestujú základne potravinové plodiny. Medzi prednáškami zaspievala ženská spevácka skupina Holeška z Prášnika. Hodovný stôl, ktorý sme otvorili po pochválení úrody a gazdovskom obrade koláča, bol aj tentokrát plný dobrôt či už na jedenie alebo pitie. Do tanca zahrali Vrbovské vŕby svoju selácku gotiku a po nich ĽH bratov Balvoňovcov.

Tibor Mahút, miestny remeselník a umelec
Peter Pápay
ženská spevácka skupina Holeška z Prášnika
Miroslav Novák
Zuzana Homolová
Vrbovské vrby
ĽH bratov Balvoňovcov

Ak sa Vám páčia naše články a chcete podporiť našu činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, alebo trvalým príkazom tuto:  CHCEM PODPORIŤ

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/gazdovsky-den-v-ziline-sprava

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.