SÚSTREDENIE NA VÝROBU LUKOV SA SKONČILO, ČARAD POKRAČUJE

Boli sme desiati. Urobiť si luk, naučiť sa to, nie je ľahké. Na Medzi nás už čakali nakáľané jaseňové štepy, hneď sme sa pustili do roboty. Tie drúky sa na luk spočiatku nepodobali. Našťastie nám ich Žiarislav zoštíhlil pílou a občas ich osekával svojim veľkým nožom. Tie naše sa na to veľmi nehodili, boli brúsené na „tupý uhol“ a bolo s nimi práce ich prebrúsiť. Lepšie to šlo poriezmi – obojručnými nožmi. V sobotu večer sme už mali luky nahrubo hotové. K večeru sme šli cvičiť, niektorí s lukmi čo sme si priniesli a niektorí s požičanými. Cvičili sme aj streľbu na hodené kotúče, ale to nám veľmi nešlo. Žiari trafil so svojim, pre nás ťažko natiahnuteľným agátovým lukom, tri z troch letiacich kotúčov, ale toto je náročné takto triafať. Občas trafil Vilo, ktorý prišiel so svojim lukom a bolo vidno, že už ho držal v ruke. Keď sa zotmelo, pri terči pribudla fakľa a triafali sme najprv terč a potom fakľu. Trafiť v úplnej tme fakľu nie je jednoduché. Pár krát sa to podarilo, ale jeden šíp zapichnutý nad fakľou zahorel.

Ráno sme pokračovali. Ukázalo sa, že po zdĺhavom orezávaní nás čaká napínavé napínanie. Hneď prvý luk, napínal ho Michal z Krkonôš, zaprašťal. Musel zrezať poškodené letokruhy a „vyplátkovať“ ho, takže mal neplánovaný kompozitný luk. Ostatné luky sa podarilo postupne správne napnúť a čakajú na spevňujúce „prstencovanie“. No a zaprašťal ešte posledný luk. Čarad už išiel vypnúť tetivu pred spevňovaním, ale to spravil nesprávne a luk tak zaprašťal, že z neho kus odletel a žiadne plátkovanie mu už nepomôže. Našťastie sa nejaké jaseňové štepy zvýšili a tak si Čarad môže vyrezať doma v dielni druhý. Lebo už vie ako na to.

Inak tie jaseňové štepy boli fakt dobrý materiál, nejakých dvanásť až pätnásť letokruhov na centimeter, čo sa len tak nevidí. A nebol ešte celkom zosušený, ale aj tak bol tvrdý ako kameň. Je to drina, urobiť taký luk.

Inga s Martinov nerobili luky, ale šípy, mali luky z drienky a jalovca už hotové, robili ich u Pecúchov. Ja som šípy nestihol, luky sme napínali do poslednej chvíle. Dopracoval som sa síce k mozoľu, ale stálo to za to. Už sa teším na slnovrat, kde si iste zastrieľame spolu pri nejakých hrách.

No a ešte jedna vec – ako ten Tomáš dobre varil, tak to bolo neskutočné. A ten syr z kozieho salaša, tak na ten tiež budem spomínať. Aj na rozhovory v prístrešku. Bola to aj príjemná spoločnosť, čo sme sa tam zišli.

Bol som prekvapený, že aj výroba luku je spojená s kusom prírodnej filozofie. Milo.

Borislav

fotoreportáž Ladomíra

01.jpg

z tohto štepu bude luk, že Vilo?

02.jpg

Žiarislav kontroluje, či sa správne osekáva zo všetkých strán

03.jpg

tupý nôž má tupý úhol

04.jpg

tak ho musíme prebrúsiť, inak sa nepohneme z miesta

06.jpg

osekávať sa dá sekerou

05.jpg

alebo poriadným nožom

07.jpg

všeci v plnom pracovnom nasadení

08.jpg

výroba lukov, to je vážna vec, však Jano?

09.jpg

čo vravíš, uschnú nám tie šípy takto?

10.jpg

jaseňový šíp – poriadne dorovnať a ozerať

11.jpg

konečne poloha v ktorej sa to dobre reže

12_1.jpg

Mňam, Tomáš, čo to bude tentoraz?

13.jpg

hm hm hm, má to ten správny tvar?

14.jpg

áááá, už sa nám tie šípy rýsujú

15.jpg

Michalovi sadol obojručný nôž

16_1.jpg

pozerajte, ako sa robia letky na šípy

17.jpg

takto sa to pridrží

18.jpg

a takto sa to nalepí

21.jpg

po krásnom súmraku bol nácvik nočnej strelby

25.jpg

Čarad splieta tetivu

22.jpg

vybrúsiť do jemnúčka

23.jpg

to je ale pekný deň

24.jpg

a ešte rýchlo zárezy pre tetivu

27.jpg

prvé hotové luky! nácvik sa môže iba s mierne napnutým lukom

26.jpg

všimnite si šípu uprostred obrázku

28.jpg

zamieriť

29.jpg

a teraz pozor na neohrozené strelce

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-vyroba-lukov-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.