Priznania ekonomického zabijáka: Recenzia knihy Johna Perkinsa – Confessions of the Economic Hit Man

Keď sa mi táto kniha dostala do rúk pomyslela som si ´Zaujímavý názov, iste špionážny príbeh…´ Úvod ma však hneď vyvrátil z omylu: „Pravdivý príbeh….. Ekonomickí zabijáci sú vysoko platení profesionáli, ktorí podvádzajú krajiny o trilióny dolárov. Prevádzajú peniaze zo Svetovej Banky, U.S. Agentúry pre Medzinárodný rozvoj (USAID) a iných zahraničných charitatívnych spoločností do pokladní veľkých korporácií a vrecák pár bohatých rodín, ktoré manipulujú s prírodnými zdrojmi planéty. Medzi ich nástroje patria falošné finančné správy, manipulované voľby, úplatky, sex a vraždy. Hrajú hru starú ako svet, ktorá však naberá nové hrôzostrašné dimenzie v tomto čase globalizácie.“ Autor knihy roky pracoval v tejto mašinérii.

econ_hit_man.jpg

 

Aká krása! Amerika má živý protiglobalizačný prúd a tu je svedok z prednej línie.Prvý krát bola táto kniha vydaná v roku 2004. Potvrdila „paranoju“ jednotlivcov po svete, tých čo šípili, že sa buduje globálna ríša.

 

Je to príbeh muža, ktorý bol súčasťou jedného z tímov vyslaných pod hlavičkou súkromnej spoločnosti (v jeho prípade MAIN ) do viacerých rozvojových krajín spravidla s ťažiskami ropy, aby pod maskou ekonomickej pomoci vlanárili krajinu do nesplatiteľného dlhu. Takýto tím pozostáva prevažne z inžinierov a dizajnérov, občas bývalých vojakov. Len jeden z tímu, špeciálne školený ekonóm, je zasvetený do skutočnej úlohy vybudovať plán a prehnanú priaznivú ekonomickú predpoveď na desaťročia dopredu a použiť všetky dostupné legálne i nelegálne prostriedky na presvedčenie vodcov krajiny k pripusteniu pozície, ktorá zaručí závistlosť a politickú vernosť krajiny. Ak daný ekonóm, teda „ekonomický zabiják“ zlyhá, situáciu preberá CIA a odrazu dojde k zmene vlády, spravidla po odstránení vodcu. Príkladom sú prezidenti Panamy a Ekvádoru. Ak po prevrate stále nedojde k požadovanému výsledku, dôjde k vojne.

Väčšina pracovníkov zainteresovanej firmy spolu s verejnosťou verí, že stavba ciest, elektrární, telekomunikácií či železníc je veľkodušnou pomocou menej šťastlivým krajinám.

john_perkins.jpg

„Mojou úlohou bolo predpovedať efekt investovaných biliónov dolárov v krajine. Vypracoval som štúdie, ktoré predpovedali ekonomický rast na 20-25 rokov do budúcna a ktoré dokazovali priaznivý dopad rôznych projektov na rozvoj. Napríklad, ak sa dohodlo, že sa krajine požičia jeden 

bilión na presvedčenie vodcov, aby sa nespojili so Sovietskym Zväzom, som ja porovnal výhody investície do elektrární s investíciami do novej železnice alebo telekomunikačného systému a znázornil som dopad na ekonomický vzrast, čokoľvek na podporu úveru. Kritickým faktorom bol v každom prípade hrubý domáci produkt.Vyhral projekt, ktorý ukázal najvyžší vzrast priemerného ročného HDP. Zamlčaným faktorom týchto projektov bolo, že mali vytvoriť veľký profit pre stavebné firmy a urobiť zopár vplyvných rodín šťastnými, zatiaľčo sa zabezpečila dlhodobá závislosť a tak aj politická vernosť vlád rôznych krajín sveta. Čím vyžší úver, tým lepšie. Skutočnosť, že tlak na krajinu obral chudobné obyvateľstvo o zdravotné, vzdelávacie a iné sociálne vymoženosti na desaťročia, nebol braný na váhu. Vzrast HDP môže totiž nastať aj keď profituje len jediná osoba, napríklad majiteľ elektrárne, hoci väčšina obyvateľov je zadĺžená. Bohatí sa tak stávajú bohatšími, chudobní chudobnejšími. Zatiaľčo zo štatistického hľadiska je dokázaný progres.“

Z úst autorovho trénera: „Sme malý exkluzívny klub. Sme dobre platení za okrádanie krajín o bilióny dolárov. Veľká časť tvojej úlohy je povzbudiť svetových vládcov, aby podporovali sieť, ktorá sleduje obchodné záujmy Spojených Štátov.“

Zaujala ma tiež informácia, že peniaze často vôbec neodíjdu zo Spojených Štátov. Jednoducho sa prevedú z americkej štátnej pokladne na konto stavebnej spoločnosti, ktorá vysiela svojich odborníkov na stavbu jednotlivých projektov. Len máloktorá krajina si vyjedná svojich vlastných pracovníkov.

Z jednotlivých častí knihy stoja za pozornosť nasledujúce mená a udalosti:

O Paname a Panamskom prieplave

O Edvádore a jeho pôvodných obyvateľoch

O Saudskej Arábii, terorizme a praní špinavých peňazí

O Iráne a uletenom šachovi

O Bushovcoch, Bin Ladinovcoch a iných vplyvných rodinách

John Perkins vydal aj iné knihy. Je pozoruhodný kontrastom svojho pôsobenia. Po odchode zo spomínaneho typu zamestnania využil poznatky, ktoré sa naučil počas svojich ciest. Okrem tem exploitácie a neokolonizácie tretieho sveta (v 2007 vydal knihu ‚Hra stará ako ríše – Tajná história americkej ríša‘, A Game as old as Empire – The Secret History of American Empire) tiež píše o šamanizme, organizuje duchovné výlety a pomáha prežitiu prírodných národov. Jednou z organizácií, ktoré Perkins založil jeDream Change, ktorej vebovu stranú vybral Time Magazine medzi trinásť najlepších strán organizácii, ktoré najlepšie odzrkadlili ideály a ciele Dňa Zeme.

Zornička 

 

 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-ekon-zabijak-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.