Prebrali sme postup zvaný USADENIE

Dubňové Dni prírodného života boli činorodé.

Na koncotýždňovke „Dni prírodného života“ sa zišla činorodá spoločnosť. Tri štvrtiny účasníkov malo záujem o usadenie a tak sme prispôsobili priebeh stretnutia tomuto cieľu. Ťahanie dreva s kobylou Jarkou vyťažilo na celú sobotu Vlastimila. Vlasto sem šiel zo vzdialenejšej usadlosti s kobylkou, ktorá sa pri vláčení dreva hore brehom statočne zapotila Pred viacerými rokmi sa Vlasto s manželkou Evkou vrátili z Británie, kde pracovali na gazdovstve. Počas troch rokov cielene zarobené peniaze dali do pozemku s domom.

img_2677.jpg

Človek a kôň – tisíce rokov staré skúsenosti

S pomocou rodiny starú drevenicu z trámov, ktoré už podliehali skaze zhodili a na jej mieste postavili dreveničku novú, zateplenú. Na dvore majú dve jazierka, stádočko kozí a oviec a ťažného koňa, ktorý si zarobí nielen na seba. Chlapec práve dorástol do školského veku a dcérka ešte pije materské mlieko. Prišiel aj Zoran z neďalekej dediny, ktorý tiež začal gazdovať a doma sa mu na jeseň narodil syn Zoran. Účastníci z miest, zatiaľ bez pozemkov, pomáhali pri lúpaní kôry a okliesňnovaní dreva. V nedeľu sme si spravili čas na spoznávanie gavzdovských prvkov od pravekých plotov až po stavby uskutočnené s pomocou novších prvkov. Prebrali sme mnoho vecí, s ktorými sa novousadlík môže stretnúť. Ako si vybrať pozemok, ako vychádzať so starousadlíkmi, ako sa zabezpečiť v núdzi, ako pripravovať zdar… Na naše stanovisko zavítal aj starosta novohradskej obce Ľuborec, ktorí porozprával o možnostiach usadenia vo svojej obci a okolitej oblasti Novohradu. Ponúkol záujemcom o usadenie pomocnú ruku a odpovedal na otázky týkajúce sa praktických vecí, s ktorými sa záujemca o usadenie môže stretnúť.

Na Dňoch prírodného života predstavil Žiarislav možný postup nazvaný „Usadenie“, ktorý by uľahčil ľuďom z Rodného kruhu a ďalším prírodne cítiacim a mysliacim priateľom nájsť si vhodný pozemok. Postup zvaný „Usadenie“ sme čulo privítali a prebrali sme základné kroky. Pôvodný plán týkajúci sa hlavne usadzovania na opustených samotách Malohontu sme rozšírili na celé Slovensko.

V sobotu sa v hosťovskej chatke hralo na bubne, píšťale, husliach a gitare s bujnými spevmi do hlbokej noci. V nedeľu sa z chovu pobrala prvá tohtoročná kozička do malohontského gazdovstva a strážna čuvačka Čuva porodila šesť krásnych šteniatok.

Zapaľovanie ohňa vedomeckým spôsobom vysvetlil a ukázal Michal, ktorý sa práve vrátil z Dánska. Zdá sa, že mnohí životaschopní Sloveni to so spojením sa s rodnou krajinou myslia vážne. 

Zdroj: Ved.sk

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/rc-dni-prir-ziv15-htm

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.