My nie sme poddanými rozmarného premiéra

Pisateľ patrí k tej početnej skupine ľudí, ktorá od jari prišla o živnosť. A teda – za ten viac ako polrok – odvody a iné nutné výdavky (teda bez zarátania stravy a iných životných potrieb) sú vyššie, ako príjmy.  Nemusel sa zadlžiť na to, aby splatil povinné štátne odvody, pretože  predal časť pozemku. Nie každý z tých, ktorí prišli o prácu a príjem, má ale také možnosti, aby sa nezadlžil a rezervy v čiastočnej potravinovej sebestačnosti. Celoštátne sú zadlžované v tejto chvíli už aj naše deti. A to napriek tomu, že Slovensko je v odškodnení strát tých, čo prišlo o živnosť a prácu, štatisticky na chvoste. Tento úvod by tu byť nemusel, ale poukazuje na časť slovenského obyvateľstva, ktorý by ho napísala v niečom ináč, ale – v niečo dosť podobne.  

Vieme  pochopiť, že nikto nie je dokonalý a každý sa môže zmýliť. Že žiadne riešenie nie je pre všetkých dobré a že vždy sa nájdu ľudia – skupiny, ktoré si to odnesú viac. Predseda vlády najprv tvrdil, že účinnosť tých jeho antigenových testov je takmer sto percent, a že ten jeho postup je odborný, podporený štátnym hygienikom a kto s tým nesúhlasí, je proti odborníkom, proti vede a za šírenie kovidu.  Rozpor, ktorý v sebe nosí, sa mu podarilo vniesť do spoločnosti, ktorá sa rozhádala a – je možné, že – v tejto chvíli prichádza o slobodu. Nie preto, že predseda vlády vyhlasuje celoštátne  hromadné testovanie. Ani nie v podstate preto, že je zakázané, aby sa stretlo viac, ako 6 ľudí, že sú zakázané mnohé živnosti a podobné obmedzenia, aj keď je veľmi povážlivé, ktoré z nich sú opodstatnené a ktoré nie. O slobodu už však jednoznačne prichádzame v tej chvíli, keď predseda vlády zavádza v čase výnimočného stavu zákaz vychádzania pre tých, ktorí mu nepôjdu po ruke a nepôjdu sa dať otestovať podľa jeho vôle. Testovanie na kovid „vládou“ zakúpenými antigenovými testami (v skutočnosti za nich platia občania)  je účinné tak na 30 percent, a v tomto sa proti predsedovi postavili aj odborníci – v rozpore s mudrovaním na spôsob – že pravda je na strane odborníkov vlády, ktorí predsa vedia, čo robia… Takto to ale nestálo. Jednoducho – niekto si v prvej chvíli ani len neprečítal návod na príbalových letáčikoch  z 10 miliónov testov, ktoré objednával – o účinnosti týchto testov verejne šíril nezmysly  a teraz si s nami, s armádou a lekármi robí celoštátne manévre, len preto, aby tie testy minul a neniesol za to dôsledky. Namiesto toho, aby ustúpil, trvá na svojom a odborníci, ktorých priamo vláda neplatí a kritizujú jeho postup, ho v podstate nezaujímajú. Napáda Slovenskú lekársku komoru, ktorej predseda ho vyzval ku zváženiu celoplošného testovania. Nezaujíma ho ani vcelku odkaz prezidentky, ktorá  s odborníkmi náležitých oblastí zjavne komunikuje a – hoc tiež diplomaticky, ale úplne jasne spochybňuje pripravenosť na predsedom tlačenú „najväčšiu logistickú operáciu“. Najnovšie, po tom, čo poopravil účinnosť testov z vyše 90 (do takmer 100 percent) na 30-40% (ostatní hovorili o 30 %), vyšiel  náladový predseda na poslednej (dnešnej) tlačovke s akousi štúdiou, podľa ktorej to vraj má byť nad 60 %. Keďže do konca týždňa sú ešte 2 dni, ostávajú voľné ešte čísla: 70-80% a 10-20%. No nechajme sa prekvapiť.

Ale ani to všetko by nebolo to najhoršie a pisateľ by iste písal o nejakých príjemnejších veciach, ktorých je na svete, a dokonca aj v našej pridusenej krajine ešte vždy tak veľa. Dôvodom na to, aby vznikol tento článok, je jediná skutočnosť – tá kvapka, ktorou pretiekol pohár. Vieme totiž – a priznal to v jednej z opráv svojich tvrdení aj predseda vlády – že kto dostane pri plošnom testovaní potvrdenie o negatívnom teste na koronu, bude mať len tridsať-percentnú istotu, že tomu tak naozaj, čo zodpovedá mienke odborníkov, ktorí sa k tou vyjadrili. Tak sotva tretinová istota, zhruba. Ani len pol na pol to nie je. A nieže tých cez 99 percent. Takže tí, čo majú negatívni test, vôbec nemajú istotu, že nie sú nositeľmi víru. A ani nik iný to nemôže vedieť, či nie sú „nakazení“. Tak potom, pri všetkých bohoch, na základe čoho majú mať ešte 10 dní zákaz vychádzania tí slobodní občania, ktorí na výter jednoducho nepôjdu?   Na základe čoho ich chce predseda trestať zákazom vychádzania s výnimkou kúpenia si chleba, na ktorí si ale nemôžu zarobiť? V mimoriadnom právnom stave, keď sa všetko posudzuje omnoho prísnejšie? Prečo predseda vlády na nás posiela policajtov, len preto, že nezdieľame jeho hysterické nálady, zo dňa na deň sa meniace výlevy a odmietame sa podrobiť jeho náhlym vnuknutiam, ktoré vôbec nie sú – odborne vzaté – jednoznačné? Ak premiérovi oponuje niekto z vládnej koalície, tak ten ho roznáša na svojich tlačovkách, až je to trápne i pre človeka nepolitického. Vynadá osobne aj ľuďom, ktorý nie sú v politickom systéme. Verejne. Len preto, že spochybnili jeho „genialitu“. Vkladá im do úst svoje prepísknuté vývody, často prekrútené a lživé. A zas nadáva. Ale  nestihne osobne vynadať státisícom, ktorí na testovanie nejdú a to z rôznych dôvodov (niekto je tak či tak oddelený od spoločnosti, ako napríklad pisateľ , niekto sa obáva napríklad nákazy, alebo niečoho iného). Namiesto státisícov by to možno boli milióny , keby ich netlačil na testy trestami, keby nevydieral. To ale asi nie je dostatočný zdravotnícky dôvod na celoplošné testovanie, keď imunológovia upozorňujú, že tu nie sú odborné záruky, že toto pomôže vo zvládaní koronovej krízy.  Ten dôvod je iný.

Nie je teraz nutné skúmať, aký dôvod môže mať predseda vlády iný, ako odborný, na to, aby vybranú časť spoločnosti pozbavil svojich práv na rozdiel od časti, ktorá mu ide (či už z presvedčenia, alebo zo strachu) po ruke. Tu majú svoj priestor politológovia, právnici,  psychológovia a ďalší. Pisateľ na ten výter nepôjde, a to z dôvodov bezpečnosti seba i blízkych (žijeme na samote a sme odlúčený pred Dušičkami na dobu nie menšiu, ako je karanténa). Aj keď nás premiér sprosto zaradil medzi tých, ktorým nezáleží na zdraví iných. Takýchto je nás mnoho, na lazoch, ale aj v dedinách a mestách.  A po Dušičkách, v týždni, keď podľa nariadenia predsedu vlády SR na rozdiel od iných občanov (ktorí ani po negatívnych testoch nevedia, či nie sú nakazení), v 10 – dňovej lehote, keď by sme mali byť osobitne zbavení svojich práv, pôjdem pracovať aj mimo svojho domu. So všetkými osobnými pravidlami ochrany pred nákazou a nevedomosťou.  A s odhodlanosťou nepoddať sa zákazu, ktorý je v rozpore s občianskym právom a zdravým rozumom.

snímka: pisateľ

Ak chcete podporiť našu činnosť, môžete prispieť jednorázovým darom, alebo trvalým príkazom tuto:  CHCEM PODPORIŤ

Trvalý odkaz: https://www.zemosvet.sk/manevre-vladneho-hysterika

2 komentáre

  1. Hore hlavy bedač! Nám patrí život. Raz aj šibenice rozkvitnú!“

  2. Ďakujem za článok o sviatku našich Predkov a ešte viac za tento. Pripájam sa. Prosím všetkých ľudí- Slovenov, aby sa upokojili, zachovali si vieru. Prestaňte sa na chvíľu trápiť o budúcnosť a hľadajte vo svojich srdciach odpoveď na nezmyselné testovanie. Toto je pre nás naozaj jedna veká skúška. Keď odmietnete tento nezmysel a hnusný, ohavný nátlak a rafinovanú do detailov prepracovanú manipuláciu, urobíte pre náš národ najlepšiu službu. A tým aj pre seba samozrejme. Každý čo len trochu súdny človek už vie, že tu nejde o vaše zdravie. Ide o veľa, priatelia. Kaša sa nikdy neje horúca. Veci sa vyriešia. Príde doba, keď si zas budeme jeden druhému pomáhať. Vydržíme a prežijeme. Nesmú nás tak ľahko dostať na kolená. My sme víťazi. Milujem tento národ a prosím Vás, ukážme našim Predkom, že sme schopní správnych činov. Nikoho a nič tým testom nezachránite. Stále nás klamú. Pri všetkých tých dôkazoch tak brutálne nasilu tlačia ľudí do tejto frašky, že už to musí byť každému podozrivé. Teraz je ten čas na správny čin. Ja viem, že viete, čo je správne.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude uverejnená.